Arınç'a suikast hazırlığı iddiasıyla bir albay ile bir binbaşı sorgulandı

Başbakan Yardımcısı Arınç'ın evinin etrafında dolaştıkları iddiasıyla bir albay ile bir binbaşı gözaltına alınıp sorgulandı. Hükümet Sözcüsü Çiçek: Soruşturma başkalarına ibret olacak şekilde karara bağlanmalı

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast yapılacağı bilgisi Ankara’yı karıştırdı. Konu Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelirken, Arınç ise Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ile görüşerek, polis ekiplerinin yaptığı operasyon hakkında bilgi aldı. İddiayla ilgili iki subayın gözaltına alınıp serbest bırakıldığı öğrenildi. Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek ise, “Arzumuz, beklentimiz, bunları ibreti müessire (başkalarına ibret olacak şekilde) olacak şekilde bir an evvel sonuçlanıp karara bağlanmasıdır” dedi.
19 Aralık’ta polise gelen bir ihbar üzerine Arınç’ın Çukurambar semtindeki evinin yakınlarında bir araç içinde bulunan iki kişi gö-zaltına alındı. Topçu Albay E.Y.B. ile İstihkam Binbaşı İ.G. oldukları belirlenen iki kişi savcılığın bilgisi doğrultusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Daha sonra adliyeye çıkarılan iki subay ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Merkez Komutanlığı’na bağlı yetkililere teslim edilen iki subayın üst aramalarında herhangi bir silah veya eylem planı bulunamazken, güvenlik güçleri mahkeme kararıyla iki subayın evlerinde de arama yaptı. Aramalarda da ciddi bir bulguya rastlanamazken, iki subayın evindeki bazı doküman ve bilgisayarlara el konuldu. Suikast iddiasına ilişkin ciddi bir bulgu ele geçmediği belirtildi.
Arınç, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’i Başbakanlığa çağırarak bilgi aldı.
Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısı sonrası konu Hükümet Sözcüsü Çiçek’e soruldu. Arınç’ın suikast iddiası ile ilgili olarak Kurul’a bilgi verdiğini söyleyen Çiçek, şöyle konuştu: “Kendisiyle ilgili bir değerlendirme söz konusu olduğu için ilgili makamlardan aldığı bilgiyi bize aktardı. Bu safhada söyleyeceğimiz; bu önemlidir. Yargı da zaten olaya el koymuştur. Bu soruşturma sürdürülüyor. Yargıya intikal eden bir konuda ben ilave bir açıklama yapmam ama Türkiye’de artık bu tür olayları yargı bütün yönleriyle soruşturuyor, soruşturacak ve neticelendirecektir. Bunun bir an evvel olmasını da biz arzu ediyoruz.”
Çiçek, olayın gelişimi ile ilgili farklı yorumlar olduğunun hatırlatılması üzerine ise, şöyle dedi: “Zaten bu farklılıklar vatandaşın da kafasında farklı şeylere yol açıyor. Onu netleştirecek yargıdır. Hükümet sözcüsü bunu netleştirmiyor. Çünkü bu bir hazırlık soruşturmasıdır. Bir savcının sorumluluğunda bu iş götürülüyor. Onu benim bilmem mümkün değil. Bizden istenen bir yardım, talep varsa bunu karşılarız. Ama arzumuz, beklentimiz, bunları ibreti müessire (başkalarına ibret olacak şekilde) olacak şekilde bir an evvel sonuçlanıp karara bağlanmasıdır. Vatandaşları, böyle tereddütlerden bir an evvel yargının kurtarmasıdır.”
Çiçek, şüphelilerin asker mi yoksa sivil mi olduğu yönündeki soruya ise şu yanıtı verdi:
“Bu tür ayrımlara gitmeye gerek yok. Suçu kim işliyorsa yargı onun üzerine gider. Kimsenin imtiyazı olamaz. Kendisini Anayasa’nın ve yasaların vermediği bir görevi onun dışına çıkarak yapmaya çalışmak suç teşkil eder. Yargı makamları sıfatına, statüsüne bakmaksızın, usulüne uygun olarak bu soruşturmaları yapar, şu anda yapılan odur.”(Radikal)