Arınç'tan 'Kelime Oyunu' açıklaması

Arınç'tan 'Kelime Oyunu' açıklaması
Arınç'tan 'Kelime Oyunu' açıklaması
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gezi Parkı olaylarını yayınladığı için RTÜK tarafından hiçbir kuruluşa ve programa müeyyide uygulanmadığını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gezi Parkı olaylarının başladığı günden bu yana, onlarca radyo ve televizyon kuruluşu tarafından yüzlerce programda konu edildiğini, RTÜK tarafından, bu gerekçeyle hiçbir kuruluşa ve programa müeyyide uygulanmadığını bildirdi. Arınç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini RTÜK’ten alınan bilgi notuyla yanıtladı.

KONTROL YETKİSİ YAYINCI KURULUŞTADIR
Üst Kurulun programlara yayından önce müdahale etme, programları yayından kaldırma ve yayın kuruluşlarına program içeriğinin nasıl olacağı yönünde öneride bulunma yetkisinin bulunmadığını belirten Arınç, “Yayın akışını ve programların hangi şekilde yayınlanacağını düzenleme ve kontrol yetkisi, yayıncı kuruluşların editoryal sorumluluğu kapsamındadır” dedi.

Kelime Oyunu'nda ince göndermeler


Soru önergesinde sözü edilen "Kelime Oyunu" isimli programın yayından kaldırılmasının Üst Kurul uyarısı ile ilgisi olmadığı gibi bu tür bir uygulamanın yasal olarak da mümkün olmadığının altını çizen Arınç, “Kaldı ki söz konusu program halen yayınlanmaktadır” ifadesini kullandı.

Arınç, Gezi Parkı olaylarının başladığından bugüne yaklaşık iki aydır, onlarca radyo ve televizyon kuruluşu tarafından yüzlerce programda konu edilmiş olup, Üst Kurul tarafından, bu gerekçeyle hiçbir kuruluşa ve programa müeyyide uygulanmadığını söyledi.

İŞTE KELİME OYUNUNDA SORULAN BAZI SORULAR:

Bir televizyon kanalına yakışan en güzel ad: HALK

Baş Belası olarak tanınan bir sosyolog ağ ve mikroblog sitesi: TWITTER

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 28. maddesi 'Hürdür, sansür edilemez" ifadesi ile yer alan olgu: BASIN
Bütün siyasi yetkileri kendinde toplamış kişi: DİKTATÖR

Demokrasi solungacı: GAZMASKESİ
Beşiktaş ’ın şövalye ruhlu semt çocuklarI: ÇARŞI

Göz, burun, ağız ve akciğerlerdeki mukus zarlarına saldıran maddenin en gevşek halindeki silah, oleoresin capsicum: BİBER GAZI


  http://www.radikal.com.tr/114971211497126

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HÜKÜMETİN ARTIK RTÜK'e İHTİYACI YOK Kİ!! - dmn

  Mevcut hükümetin kendisine muhalif bir program yada basın mensubu için yaptırım uygulayacaksa RTÜK'e ihtiyacı kalmadı ki artık bütün büyük medya kuruluşlarını bir şekilde kendi yandaş neoliberaliz şirket patronlarının elinde. Alamadıklarını da TMSF ile el koydu yada başka yollarla korkutuyor. Medyanın %80 90 sindirdiler.. RTÜK'e ne gerek var.. Patronları ararsın program yayından kaldırılır.. Yada ona da gerek yok bir basın açıklamasında hükümet den biri eleştirsin yeter hemen yayından kaldırılır yada işine son verilir....

  23 Aralık 2013 - Sevgihortumu

  bugün yayından kalktı..

  neyi tartışıyorsunuz anlamadım - gundi ghandi

  Ortada son hızla devam eden bir yarışma varken buna sansür uygulandığını iddia edenlerle neyi tartışacağız anlamadım gerçekten

  Belki birgun :) - kujo84

  Bir gun gercekten inanacagim devlet kurumlarinin aciklamalarina,o gun aciklamalarin gercegi yansitigi birgun...

  Müeyyide uygulanmamış olabilir. - alacain

  Türkiye'de korku imparatorluğu mevcuttur. Özgürlüğünü yitiren medya buna açık örnektir. Misal, dünya gezi olaylarını sürmanşet geçerken, Türk haber kanalları, Türk halkına belgesel izlettirmiştir. Müeyyide uygulanmamış olabilir. Ancak, kimse aba altından sopa gösterildiğini inkar edemez. Sayın Arınç, Ak Partinin yumuşak yüzü olmayı bırakmalı, gerçeklerle yüzleşmelidir.

  Yasal değilmiş.. - Nonsense

  Yasal olmayan fakat menfaatiniz doğrultusunda seyreden işleri kılıfına uydurma konusundaki becerinizle tanınmıyor musunuz zaten?