Aristo okulu canlanıyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, antik Yunan'ın ünlü filozofu Aristo'nun kendisi kadar ünlü okulunu yeniden canlandırıyor. Selanik Üniversitesi'nin desteklediği projeyle her yıl AB'den gelecek öğrenciler Assos'ta eğitim görecek.

ÇANAKKALE/İSTANBUL - Bir zamanlar Assos'ta filozof Aristo'nun kurduğu okulu yeniden hayata geçirmek isteyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniveritesi (ÇOMÜ), Aristo Akademisi kuruyor. Felsefe, arkeoloji, güzel sanatlar, matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi derslerin verileceği akademi
için AB'den fon alınacak.
Akademinin fikir babası, ÇOMÜ Astrofizik Araştırma Merkezi ve Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, proje maliyetinin 1 trilyon lira olduğunu söylüyor. Projenin Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) sunulduğunu anlatan Prof. Dr. Demircan, "Bu, Türkiye'yi eğitim boyutunda AB'ye taşıyacak önemli bir proje" dedi.
Bir yıl içinde kurulacak
Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde bulunan üniversitelerin de destekleyeceği projenin onaylanması halinde akademinin bir yıl içinde kurulacağını belirten Prof. Demircan, eğitim programı hakkında şu bilgileri verdi:
"AB Gençlik ve Eğitim Programlarından Socrates'in özünde, öğretmen ve öğrenci değişimi vardır. Bizim Aristo Akademisi projemiz de, bu programın yaz ayına sıkıştırılmış hali. Avrupa üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler, yaz tatillerini burada geçirecek. Bu öğrenciler, Avrupa üniversiteleri programlarında yer alan belirli branştaki dersleri Assos'ta paralı olarak görecek. Selanik Üniversitesi de projemizi destekliyor. Arkeoloji eğitimi alan öğrenciler, Assos'taki kazıda staj yapma imkânına da sahip olacak. Öğrencilerin aldığı dersler, kendi üniversitelerinde de geçerli sayılacak."
Üç aylık eğitimi tamamlayanların, AB standartlarında sertifika alacağını da belirten Prof. Dr. Demircan, "İlk etapta ÇOMÜ'ye bağlı olarak kurulacak akademi, sonra bağımsız bir birim haline gelecek. 30'ar kişilik sınıflarda 150 öğrenciye eğitim verilecek. Öğrenciler bilimsel toplantılara katılacak. Dersler İngilizce olacak. 100 dönümlük arazide yaşam ve eğitim merkezi olmak üzere iki bölümden oluşacak akademi, sit alanları dikkate alınarak yerel mimariye uygun inşa edilecek" diye konuştu.