Arkadaşa bakıp indim dedi gözaltından kurtuldu

Arkadaşa bakıp indim dedi gözaltından kurtuldu
Arkadaşa bakıp indim dedi gözaltından kurtuldu

Polis yasağa rağmen falezlerden atlayan yamaç paraşütçüsü için gözünü gökyüzüne dikip üç saat bekledi. FOTOĞRAF: SÜLEYMAN EKİN / DHA

Haber: SÜLEYMAN EKİN / Arşivi

ANTALYA - Polis, Antalya Valiliğinin yasağına rağmen Konyaaltı Plajı’ndaki falezlerden atlayan iki yamaç paraşütçüsünü gözaltına alabilmek için üç saat gözü havada bekledi!
Polis 155’e önceki gün saat 12.00 sıralarında bir ihbar geldi. Valiliğin yasağına rağmen bir kişi falezden yamaç paraşütüyle atlamıştı. Polis ekipleri Konyaaltı Sahili’ne gitti.
Polis gelmeden önce sahile inen ve paraşütlerini toplayan Türk Hava Kurumu’na (THK) bağlı Sportif Havacılık Kulübü sporcuları, havada bulunan kişinin kulübün eski üyesi, Joseph Erdem olduğunu söyledi. Polisler, havada süzülen paraşütçüyü beklemeye başladı.
Yaklaşık iki saat bekleyen polisler, kendilerine zaman zaman yaklaşan paraşütçüye el- kol işaretleri yaparak, ıslık çalarak inmesini istedi. Bu arada, falezlerden ikinci bir paraşütçü atladı!
Polis bir saat sonra nihayet inen paraşütçüleri gözaltına almak istedi.  Ancak sonradan havalanan paraşütçü Yener Yılmaz, “Ben ilk atlayan paraşütçü Joseph Erdem’i indirmek için havalandım” deyince serbest bırakıldı.
57 yaşındaki ABD’li Joseph Erdem ise gözaltına alındı. Aynı zamanda Türk vatandaşı olduğu öğrenilen Erdem Kabahatlar Kanunu’na göre 140 TL para cezası kesildikten sonra bırakıldı.

‘Niye yasak?’
Erdem’in yılın yarısını Türkiye’de geçirdiğini söyleyen Yener Yılmaz, “Joseph emekli uçak pilotu. Kendisi şimdi turizm sektöründe. Türkiye’ye sürekli turist getirir. Ülke turizmine katkı koyan bir kişi. Dünyanın en güzel yerinde, amacı spor yapmak olan bizlere uygulanan bu yasağı anlayamıyoruz” diye konuştu.