Arkadaşının cenazesine gitti, bir hafta sonra kendisi öldü

Arkadaşının cenazesine gitti, bir hafta sonra kendisi öldü
Arkadaşının cenazesine gitti, bir hafta sonra kendisi öldü

Mustafa Güneş ile Durmuş İlhan, iki arkadaşdı. Hastanede temizlikte çalışıyorlardı. Önce Güneş (solda) domuz gribinden öldü. Bir hafta sonra da İlhan. fotoğraf: FEVZi KIZILKOYUN / dha

Hemen hastaneye gitmeniz gerekir
Grip belirtilerinin ardından genel durumunuzda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, üç günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusma şikâyetlerinden herhangi birinden mustaripseniz derhal hastaneye başvurun.

ANKARA/İSTANBUL - İlk parti aşı sağlık çalışanlarına uygulanırken, A(H1N1) virüsünden ölenlerin sayısı dokuza çıktı. Son olarak dün İstanbul ’da pandemik grip nedeniyle tedavisi devam eden 13 yaşında bir kız çocuğu ile Ankara’da 65 yaşında bir kadının pandemik gripten öldüğü ve ölüm sayısının dokuza çıktığı açıklandı.
Domuz gribinden ölenlerden dördü çocuk, ikisi sağlık sektöründe temizlik işçisi, üçü ise biri hamile olmak üzere kadındı. Bakanlık, ayrıca durumu ağır olan sekiz hastanın tedavisinin yoğun bakımlarda devam ettiğini açıkladı. 

Sağlık ocağından mı?
Şanlıurfa’da çarşamba günü zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırılan ve aynı gün ölen dört yaşındaki Elif Fıratkan’ın domuz gribinden öldüğü anlaşıldı. Laboratuvar sonuçlarının gelmesi üzerine şoke olan aileye de domuz gribi testi yapıldı. Aile, “Elif’in doğuştan belden aşağısı tutmuyordu. Her hafta sağlık ocağına gidip iğne oluyordu. Hastalığı da oradan kapmış olabilir” dedi. 

Bağışıklıkları zayıf
Ölen çocuklardan ikisi de Konya’dan. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yahya Paksoy, “Çocuklardan biri 22 aylık yani 2 yaş altında olduğundan dolayı risk grubundaydı. Bu çocuğun bir kardeşinin daha önce akut lenfositer lösemi hastası olduğu bilinmektedir, ama bu çocuğun böyle bir hikâyesinin olup olmadığı konusunda bilgi yoktur. Yaşamını yitiren diğer çocuk da 14 yaşında, daha önce doğuştan itibaren beyin felci olan bir çocuk. Her ikisi birlikte değerlendirildiğinde ikisi de risk grubunda” dedi. Her iki çocuğun da bağışıklık sistemlerinin zayıf olduğu belirtildi.

Maskeli cenaze
Önceki gün akşam saatlerinde domuz gribinden ölen Gazi Devlet Hastanesi temizlik işçisi Durmuş İlhan, Ankara’da toprağa verildi. Evli ve sekiz aylık kız çocuğu babası İlhan’ın cenaze törenine gelenler, cenaze aracında görevli personel ve basın mensuplarının bir kısmı maskeliydi.
27 yaşındaki Durmuş İlhan’ın, 15 gün önce domuz gribinden ölen ilk vaka olan Sanatoryum Hastanesi temizlik işçisi 29 yaşındaki Mustafa Güneş’le arkadaş olduğu, virüsü birbirlerinden kapmış olabilecekleri belirtildi. İlhan kendisinden bir hafta önce domuz gribinden ölen arkadaşı Güneş’in cenazesine de katılmıştı. 

Yanlış teşhis iddiası
Durmuş İlhan’ın grip belirtisiyle doktora gittiği, ancak kendisine idrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulduğu da iddia edildi. Durmuş İlhan’ın babası Müslüm İlhan öfkeli: “Oğluma önce soğuk algınlığı, ardından da taş düşürdüğü söylenmiş ve ona göre ilaçlar verilmiş. Ama oğlum domuz gribinde öldü. Eğer ilk gün doğru teşhis konsa belki de oğlum bugün yaşayacaktı.” İlhan’ın ailesi ölümle suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. (Radikal, aa, dha)