Arkeolojinin 'Osman Hocası' Korfmann artık Türk vatandaşı

Antik Troya kentindeki kazı çalışmalarına 15 yıldır başkanlık yapan Alman arkeolog, Türk vatandaşlığına geçti ve Osman adını aldı.

Çanakkale'de antik Troya kentindeki kazı çalışmalarına yaklaşık 15 yıldır başkanlık yapan Alman arkeolog Prof. Dr. Manfred Korfmann, Türk vatandaşlığına geçti ve Osman adını aldı.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nden (ÇOMÜ) yapılan açıklamada, ÇOMÜ Rektörlük Arkeoloji Danışmanlığı görevini üstlenen Prof. Dr. Korfmann'ın, geçen aralık ayında Bakanlar Kurulu kararınca Türk vatandaşlığına kabul edildiği bildirildi. ÇOMÜ yetkilileri, Türkiye'nin uluslararası tanıtımından dolayı daha önce 'Türkiye'nin Tarih, Kültür ve Sanat Mirası Özel Hizmet Ödülü'yle 'Türkiye Cumhuriyeti Hizmet Ödülü' verilen Korfmann'ın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilmesinin Anadolu arkeolojisi için önemli bir katkı olduğunu söyledi. Yetkililer, Korfmann'ın ÇOMÜ Üniversitesi kararına dayanarak, ÇOMÜ Rektörlüğü'nün teklifi ve kendisinin başvurusu üzerine, Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşı olduğunu belirtti.
İkinci isim olarak 'Osman' adını alan Prof. Dr. Manfred Korfmann, son olarak ÇOMÜ'den 'Onursal Doktora' payesi almış ve Rektörlük Arkeoloji Danışmanlığı'nı üstlenmişti. Korfmann'a, kazı döneminde birlikte çalıştığı uzmanlar ve çevre köylüleri, 15 yıldır 'Osman Hoca' diye hitap ediyorlardı.