Armutlu diken üstünde

Küçükarmutlu'daki bir evde eylemini sürdüren Yıldız Gemicioğlu'nun önceki gün akrabaları tarafından kaçırılmasının ardından başlayan gerginlik dün de devam etti.
Haber: HATİCE YAŞAR / Arşivi
YÜKSEL EKER / Arşivi

İSTANBUL / ADANA - Küçükarmutlu'daki bir evde eylemini sürdüren Yıldız Gemicioğlu'nun önceki gün akrabaları tarafından kaçırılmasının ardından başlayan gerginlik dün de devam etti. Gemicioğlu'nun Adana'daki yakınları, 'kurtarma operasyonu'nun 15-20 gün önce planlandığını söylerken, İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir yeni bir Gazi olayı istemedikleri için eve operasyon düzenlemediklerini söyledi. Yıldız Gemicioğlu dün özel bir ambulansla Adana'ya gönderildi.
Sokaklarda barikat
Küçükarmutlu'da polis, adım adım eylemin sürdürüldüğü evlere yaklaşırken, eylemciler evlere giden sokaklarda lastik ve tahtalardan
barikatlar kurdu. Ambulans, iş makinesi ve itfaiye araçlarının semtin belirli yerlerine yerleştirilmesi dikkat çekti. Semt sakinleri, Küçükarmutlu'ya 'Hayata Dönüş' benzeri bir operasyon planlandığını ileri sürdü. Ölüm orucunu Küçükarmutlu'da sürdüren Serkan Güneş, kar maskeli polislerin,
'akrep' denilen zırhlı araçlarla evlerin çevresinde dolaştığını ve fotoğraf çektiğini söyledi.
'Yeni Gazi istemiyoruz'
İstanbul Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir dün bir basın açıklaması yaptı. Özdemir, polisin başlattığı 'psikolojik hareket' le silah kullanmadan olayların büyümesini engellediğini ifade ederek, ölüm orucundakilerin ailelerine "Gelin çocuklarınıza sahip çıkın" diye mektup yazdıklarını anlattı. Gemicioğlu ailesinin bu mektup üzerine İstanbul'a geldiğini belirten Özdemir, "Küçükarmutlu'da korktuğumuz için değil, yeni bir Gazi olayı olmaması için operasyon yapmadık. Korksak silahlı çatışmalara girmeyiz" dedi. Özdemir, Yıldız Gemicioğlu'nun özel bir ambulansla Adana'ya gönderildiğini söyledi.
Aileden çelişkili ifade
Bu arada, Yıldız Gemicioğlu'nun ailesi dün Sarıyer Adliyesi'ne geldi. Anne Yüksel ve ağabey Mehmet Gemicioğlu savcılığa verdikleri ifadelerinde, rehin tutulmadıklarını belirterek, baba Habip Acar'ın ifadelerini yalanladı. Anne Yüksel kızını ikna etmek için geldiğini, ölüm orucunu bırakmayacağını söylemesi üzerine,
müdahale etmediğini ve vazgeçirmeye çalıştığı için pişman olduğunu söyledi.
'Kızımı kurtarmak için'
Baba Habip Acar ise Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Evdekiler tarafından darp edildiğini söyleyen Habip Acar,
"Evladını kurtarmak isteyen bir baba ne yaparsa ben de onu yaptım" diye konuştu. Gemicioğlu'nun Adana'daki yakınları ise, ailenin, kurtarma operasyonunu 15-20 gün önce planlandığını ve üç gün önce bir minibüs kiralayarak İstanbul'a gittiklerini anlattı.
Adana Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de, "Aileden bazı kişiler geçen hafta bizimle görüşerek, çocuklarının ölmesini istemediklerini söylediler. Demek ki, böyle bir şeyi planlamışlar" dedi.
Orucu dışarıda sürdürenler
Cezaevlerinde ölüm orucunu sürdürenlerin CMUK'un 399. maddesi gereğince tahliye edilmesiyle Küçükarmutlu'da eylemi sürdürenlerin sayısı da arttı. Küçükarmutlu'da ölüm orucuna devam edenler ve günleri şöyle: Hülya Şimşek (272), Arzu Güler (75), Reşit Sarı (250), Abdulbari Yusufoğlu (102), Zeynep Arıkan (302), Ümüş Şahingöz (302), Madımak Özen (88), Gülay Kavak (46), Gamze Turan (126), Ali Rıza Demir (302), Hüseyin Akpınar (36), Dursun Ali Pekin (38), Ferhat Ertürk (38), Ulaş Bütün (40), Halil Aksu (37), Özkan Güzel (21), Nurgül Kayapınar (21), Serkan Güneş (28). Yenibosna'da Sabri Diri eyleminin 98, Bağcılar'da Tekin Yıldız 28, Güneşli'de Aydın Hambayat 98, Ankara'da Özlem Durakcan 32, Ayşe Baştimur 299, Trabzon'da Tuncay Sönmez 21 ve İzmir'de Şükran Şahin 15'inci gününde.