Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor

Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor
Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor
Hasan Ferit Gedik için Gülsuyu'nda tören yapmak isteyen kalabalığın Armutlu'daki bekleyişi sürüyor. Oğlunun cenazesini defnedemeyen baba Gesik ise cezaevine geri götürüldü.

Maltepe Gülsuyu'nda çıkan olaylarda hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik için Sarıyer Armutlu Boğaziçi Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Gedik'in tutuklu bulunan babası İbrahim Gedik'de katıldı. Cezaevi aracıyla getirilen baba, oğlunun tabutunu bir süre omzunda taşıdı. Cemevinden alınan cenaze Gedik ailesinin evine götürüldü ve helallik istendi.

Baba evinde helallik alınmasından sonra oğlunun tabutuna omuz veren İbrahim Gedik, cenazenin mezarlığa götürülmesini istedi. Ancak bazı grup üyeleri buna karşı çıktı. Baba İbrahim Gedik ile grup üyeleri arasında tartışma yaşandı. Baba Gedik "Ben oğlum için cezaevinden gelmişim. Cenazemi defnedeceğim" dedi. Grup üyeleri ise "Buna sen karar veremezsin" deyince baba ile grup üyeleri arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışma sonrasında omuzlardaki cenaze Polis barikatının olduğu yere kadar götürüldü.

Savcı gömleğin peşinde

Grup üyeleri cenazeyi Gülsuyu'na götürmek istedi. Ancak mahalle girişinde önlem alan polis ekipleri buna izin vermedi. Bir süre polisle tartışan grup daha sonra oturma eylemi başlattı.

Baba Gedik ise Bolu Cezaevi'nden geri döndü.

Gedik'in dedesi İbrahim Meral ise "Gülsuyu'nda tören yapmak istedik ama buna izin vermediler. Sonuna kadar direneceğiz, törenimizi orada mutlaka yapacağız" dedi.

Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor


POLİS YOLLARI KAPATTI
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi girişinde ateş yakıp slogan atan gruptakiler, zaman zaman da halay çekerek bekleyişlerini sürdürüyor.

Çevrede güvenlik önlemi alan polis de Karanfilköy Köprüsü ile Balat yönünden mahalleye çıkan yolları trafiğe kapattı. Araçların mahalleye girişi kontrollü gerçekleştiriliyor.

Polis, Hasan Ferit Gedik'in cenazesini Maltepe'ye götürmek isteyen Halk Cephesi üyelerinin mahalleden çıkmasına izin vermiyor. Gedik'in cenazesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Boğaziçi Cemevi'nde bekletiliyor.

DHA - Hasan YILDIRIM / Ozan URAL


  http://www.radikal.com.tr/1153530115353015

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ölüye saygili olunmali - Ari Zerdüst

  Polis devleti Gülsuyunda yapilmak istenilen anmayi engelemek istemesi anlasilir degil.Birakin halk evladini nerede anmak isterse ansin,neerede gömek istiyorsa orada gömsün. AKP'nin ölüye saygisi varsa yanlis isrardan vaz gecmeli.

  "tarih mezarda başlar" - ergezene

  cenazeler üzerine bir okuma: http://politikart1.blogspot.com/2012/05/arafta-kalmak-tarih-mezarda-baslar.html

  @momentum - Örgütler derken - memetgulmen

  "Gerçekten, adı duyulduk-duyulmadık örgütlere (ESP, TKP, DHKP-C, TİKKO, TİKB, EMEP) teslim olmuş bu küçük mahallede..." ESP, TKP, EMEP gibi örgütlere teslim olmak ne demek yahu, şunu bir anlatsanıza! Polis girerse uyuşturucu çetelerine değil de bu "örgüt"lere mi operasyon düzenlenecek? O değil de bu "örgüt"lerden çok daha tehlikeli bir "örgüt" var AKP diye, Türkiye'de bir sürü küçük mahalle bu örgüte teslim olmuş. Yazık, polis bir şey yapmıyor! Komün fiyaskosuymuş, bir şeyleri örtmek için bahaneleriniz hiç bitmiyor!

  momentum76 - bırıncı

  polisin bu ülkede bugüne kadar davranışlarından, sen, polisin siyaseten taraf olduğunu ve AKP Gençlik Kolları gibi hareket ettiğini anlayamadıysan, benim söyleyecek sözüm yok. "belli gruplara teslim olmuş halk" diyorsun.. o insanların istedikleri siyasi görüşü benimseme hakları var. fakat polisin vatandaşa, iktidarla olan ilişkisine göre, yani siyaseten yaklaşma lüksü yok! polis, bugüne kadar oradaki halka neyin yakınlığını gösterdi de, vatandaşın polise yakınlık göstermesinden bahsediyorsun? polis, bu ülkede hukuki değil, siyasi bir teşkilattır. sen, önce bu meseleyi çöz. sonra konuşalım.

  hasan ferit gediğin mahallesinde neler oluyor . - okkes cavus

  bu cinayetin olduğu yerde demek ki o mahallede devamlı uyuşturucu satıcıları ile, mahalle gençleri arasında müteaddit defalar olaylar yaşanmış ki uyuşturucular bayağı rahatsız olmuşlar çetenin başı çetelerine emir vermiş. size engel olanları vurun diye. çeteleride emiri yerine getirmiş. olaya çok dikkatli bakınca resmen orada olaylar olurken polis asla ilgilenmemiş. çeteler çok rahat ca harekat etmişler. mahalleli gençler kendileri kovmaya çalışmış olayda bundan olmuş. bu konuda polis tamamen bu işi görmezden gelmişe benziyor. polis isteseydi bu çeteler dışarı dahi çıkamazlardı. ne demek uyuşturucuyu böyle açıktan satmak .şimdi bu gencin vurulma olayında polisin çok ihmali var. o bölgenin polis müdürüne sorsunlar o çeteler nasıl orada barınıyorlar da emniyetin haberi olmuyor. olay acıklı ve çok ciddi. devlet görevini yapmalı savcılar bizzat ilgilenmeli çeteler hepsi yakalanıp cezasını çekmeli bu çeteler cinayeti bazı yerleri zan altında bırakıyor bu iş çok ciddi tutulmalı.

  Sağcılık - berlin1355

  Yorumlarda militanları eleştirip polisi savunan sağ zihiniyet -artık islamcılıkla bütünleşti- uyuşturucu, kadın ticareti, silah kaçakçılığı gibi suçlara direkt yahut dolaylı bulaşmış yozlaşmış emniyet mensupları iki için de iki satır yazsın rica ediyorum. Geçtim yani Kürdü, solcuyu katletmesinden. İşledikleri adi suçlara değinin yeter. Susurluğa ismi karışanlarla başlayabilirsiniz mesela. Ben ekleyeyim The Marmaranın önünde fuhuş ve gasp üzerine çalışan taksicilerden komisyon alan polislere değinin. Hakkı konuşmak artık islamo-sağcılara zor geliyor.

  Cenazeyi kullaniyorlar - mataman

  Zavalli Babasi cocugunun naasini topraga vermek istiyor, Militanlar engelledikleri gibi cenazenin basinda halay cekiyor. Bu ne ya nerede yasiyoruz biz. Bu aleviler kendilerini kullandirtmamayi ne Zaman ögrenecekler