Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor

Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor
Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor
Hasan Ferit Gedik için Gülsuyu'nda tören yapmak isteyen kalabalığın Armutlu'daki bekleyişi sürüyor. Oğlunun cenazesini defnedemeyen baba Gesik ise cezaevine geri götürüldü.

Maltepe Gülsuyu'nda çıkan olaylarda hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik için Sarıyer Armutlu Boğaziçi Cemevi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Gedik'in tutuklu bulunan babası İbrahim Gedik'de katıldı. Cezaevi aracıyla getirilen baba, oğlunun tabutunu bir süre omzunda taşıdı. Cemevinden alınan cenaze Gedik ailesinin evine götürüldü ve helallik istendi.

Baba evinde helallik alınmasından sonra oğlunun tabutuna omuz veren İbrahim Gedik, cenazenin mezarlığa götürülmesini istedi. Ancak bazı grup üyeleri buna karşı çıktı. Baba İbrahim Gedik ile grup üyeleri arasında tartışma yaşandı. Baba Gedik "Ben oğlum için cezaevinden gelmişim. Cenazemi defnedeceğim" dedi. Grup üyeleri ise "Buna sen karar veremezsin" deyince baba ile grup üyeleri arasında tartışma çıktı. Çıkan tartışma sonrasında omuzlardaki cenaze Polis barikatının olduğu yere kadar götürüldü.

Savcı gömleğin peşinde

Grup üyeleri cenazeyi Gülsuyu'na götürmek istedi. Ancak mahalle girişinde önlem alan polis ekipleri buna izin vermedi. Bir süre polisle tartışan grup daha sonra oturma eylemi başlattı.

Baba Gedik ise Bolu Cezaevi'nden geri döndü.

Gedik'in dedesi İbrahim Meral ise "Gülsuyu'nda tören yapmak istedik ama buna izin vermediler. Sonuna kadar direneceğiz, törenimizi orada mutlaka yapacağız" dedi.

Armutlu'da gergin bekleyiş sürüyor


POLİS YOLLARI KAPATTI
Fatih Sultan Mehmet Mahallesi girişinde ateş yakıp slogan atan gruptakiler, zaman zaman da halay çekerek bekleyişlerini sürdürüyor.

Çevrede güvenlik önlemi alan polis de Karanfilköy Köprüsü ile Balat yönünden mahalleye çıkan yolları trafiğe kapattı. Araçların mahalleye girişi kontrollü gerçekleştiriliyor.

Polis, Hasan Ferit Gedik'in cenazesini Maltepe'ye götürmek isteyen Halk Cephesi üyelerinin mahalleden çıkmasına izin vermiyor. Gedik'in cenazesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Boğaziçi Cemevi'nde bekletiliyor.

DHA - Hasan YILDIRIM / Ozan URAL