Arnavutköylüler askıya aldırmıştı

Arnavutköy-Kandilli arasında yapılması düşünülen '3'üncü köprü' projesinin ortaya çıkması 1985 yılına dayanıyor.

İSTANBUL - Arnavutköy-Kandilli arasında yapılması düşünülen '3'üncü köprü' projesinin ortaya çıkması 1985 yılına dayanıyor. O dönem Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevini yürüten Sefa Giray, daha 2'nci köprünün temeli atılmadan, bir köprü için daha çalışmalara başlandığını söyledi. 1993'te İstanbul 3 No'lu Kültür Varlıklarını Korumu Kurulu, Boğaz'ın hiçbir yerinden köprü geçirilemeyeceğine karar verince, proje askıya alındı.
Her hükümetin hevesi

 • REFAHYOL döneminde Karayolları'nın 11 Aralık 1996'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne görüş için projeyi göndermesiyle, 3. köprü yeniden gündeme geldi. Köprü, Kuzguncuk-Ortaköy
  arasında yapılacaktı. Belediye karşı çıktı.
 • 1997'de ise ANASOL-D hükümeti döneminde Yüksek Planlama Kurulu, altyapı stratejileri arasına üçüncü köprü yapılmasını da aldı.
  İhale tartışması başladı. Tüp geçit önerisi de ortaya atıldı.
 • 1998'de Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bir 'ön proje' hazırlandı. Projede köprünün Arnavutköy-Kandilli arasına yapılacağı belirtildi. Dönemin Bayındırlık ve İskân Bakanı Yaşar Topçu, iki proje için de ihale yapılacağını açıkladı. Arnavutköylüler eylemlerine başladı.
  İstanbul 3 No'lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu 24 Şubat 1999 tarihinde, üçüncü köprü yapılamaz kararı aldı.
 • 'Bitti' sanılan tartışmalar 1999'da Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'ın, üçüncü köprünün güzergâh ve koridorlarını gözden geçirmesiyle yeniden alevlendi. Çevreciler ve Arnavutköy halkının direnişiyle proje yeniden askıya alındı.
  Çengelköy de kurban olacak
  Son olarak Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü 3'üncü köprü ve çevreyolu projesinin ulaşım planlarına geçirilmesi istendi. Karayolları 17. Bölge Müdürvekili Asım Öztürk, 60 kilometre uzunluğundaki Göztepe-Hadımköy arasındaki üçüncü çevreyolunu Arnavutköy-Çengelköy arasına kurulacak köprüyle birleştireceğini söyledi. Projeyi büyükşehir belediyesine gönderdiklerini söyleyen Asım Öztürk, onay verilmesi halinde 3 ay içinde ihale açılacağını söyledi.