Arpa boyu yol gidilmedi

İşadamı Üzeyir Garih'in Eyüp Sultan Mezarlığı'nda bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili dört şüphelinin...

AHMET ŞIK/ULAŞ YILDIZ
İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in Eyüp Sultan Mezarlığı'nda bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili dört şüphelinin sorgusu sürerken dün iki kişi daha gözaltına alındı. Gözaltındaki altı şüpheliden birinin, üzerinde kan lekeleri bulunan giysileri karşılaştırma yapılmak üzere Adli Tıp'a tahlile gönderildi. Mezarlık çevresinde dün yapılan aramalarda ise kanlı tişört parçası bulundu.
Cep telefonu araştırması
Garih cinayetinin soruşturması İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi'nde oluşturulan özel bir ekip tarafından yürütülüyor. Garih'in kayıp olan cep telefonunun son olarak 22 Ağustos Çarşamba günü kullanıldığı tespit edildi. Telefon kayıtlarında yapılan incelemede, bu tarihten sonra herhangi bir arama ve aranma kaydına rastlanılmadı.
Garih'in iş ve ev telefonlarının kayıtları da incelemeye alındı. Garih'in cesedi ve giysilerinde başkasına ait herhangi bir materyal ya da bulguya rastlanılmadı.
Polis artık temkinli
Tüm şube ve birimlerin elde ettiği bilgiler soruşturmayı yürüten özel ekip tarafından değerlendiriliyor. Gözaltındaki altı kişinin sorgusu sürüyor. Olay günü katil zanlısı olarak açıklanan F.N.'nin masumiyetinin anlaşılmasından sonra temkinli davranan polis, sorgulananların 'bilgisine başvurulmak üzere' tutulduğunu söyledi.
Şüphelilerden birinin giysilerinde kan lekeleri olması üzerine alındığı ve giysilerin kan örneklerinin karşılaştırılması
için Adli Tıp'a gönderildiği öğrenildi.
İsimleri açıklanmayan şüphelilere tanık ifadeleri doğrultusunda çizilen bazı robot resimlerden teşhis yaptırılmaya çalışıldığı belirtildi.
Yetkililer, ifade ve operasyonların devam ettiğini, gözaltı sayısının sürekli değiştiğini, özellikle Eyüp bölgesinde gasptan sabıkası bulunan, Emniyet'te kaydı olanların araştırıldığını söyledi.
Arama nöbeti!
Delil bulmak için üç gündür mezarlıkta yapılan aramalar da devam ediyor. Çeşitli şubelere bağlı 200 polisin mezarlıkta yaptığı genel araştırmanın ardından, dün de uzmanlardan oluşan 10 polis tarafından cinayet mahalli çevresinde detaylı arama ve inceleme yapıldı.
İnceleme kapsamında olay yerinin yakınındaki mezar taşları ve demir kapılardan numuneler alan polis, bu sırada üzerinde kan izi bulunan ve bir tişörte ait olduğu sanılan bir bez parçası buldu. Parça, incelenmek üzere laboratuvara gönderildi.
Soruşturmayı yürüten Eyüp Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, "Sıradan adli bir vakaymış gibi davranamayız. Haliyle siyasi bir yönü olup olmadığı üzerinde de duruluyor. Soruşturma tek yönlü olmaz, doğal olan soruşturma yöntemi de budur" dedi.
F.N. serbest
Olay günü 7 kişiyle 'katil zanlısı' sıfatıyla gözaltına alınan, ancak ertesi gün Eyüp Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan F.N. dün babası H.N. ile yeniden Eyüp Adliyesi'ne geldi. Önce Adli Tıp Kurumu Eyüp Şubesi'nden hakkında 'farik mümeyyiz' (iyiyi kötüyü, eğriyi doğruyu ayırt eden) raporu alınan F.N., daha sonra soruşturmayı yürüten savcıya yaklaşık bir saat ifade verdikten sonra evine gitti.
F.N.'nin evinde, üzerinde kan lekeleri bulunan bir bıçağa inceleme yapıldı ve izlerin bir hayvana ait olduğu tespit edildi. F.N.'nin olay günü üzerinde bulunan giysilerinde ise herhangi bir kan lekesi bulunamadı.
Personel az
İstanbul'un en eski mezarlıklarından biri olan Eyüp Sultan'da, iki memur, dört mezar kazıcı ve birkaç tane bekçi görev yapıyor. Sayıları dikkate alındığında 500 dönümlük bir alanı kontrol etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen bir mezarlık görevlisi, 'Eyüp Mezarlık Memurluğu' adındaki kulübelerinin şimdiye kadar dokuz kez soyulduğunu söyledi.