Arseven: İlk işim işkence

İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, uygar ülkelerin benimsediği insan haklarını, öncelikli hedef belirlediklerini söyledi.

KAYSERİ - İnsan haklarından sorumlu Devlet Bakanı Nejat Arseven, uygar ülkelerin benimsediği insan haklarını, öncelikli hedef belirlediklerini söyledi. İnsan Hakları Eğitimi 10. Yıl Ulusal Komitesi toplantısına katılan Arseven, işkence iddialarının azaldığını ileri sürdü.
'Gözaltı süresi kısalmalı'
Arseven, "Çağımızda insanlık suçu olarak kınanan işkencenin ortadan kaldırılması, insan haklarından sorumlu devlet bakanı olarak birinci hedefimdir" dedi.
İfade ve gözaltı yönetmeliği nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde sıkıntıyla karşılaştıklarını belirten Arseven, "Hâkim kararı olmadan gözaltı süresinin uzatılması konusu, Türkiye'nin gündeminde önemle ve öncelikle tartışılmalı. Tüm dünyanın kabul ettiği, AB tarafından standart haline gelen 4 gün artı 6 saat gözaltı süresi, Türkiye'nin tercihi olmalı. Bu konudaki tartışma ülkemize, AB nezdinde ve AİHM nezdinde büyük zarar veriyor" diye konuştu.
Terör konusunda dünyaya ders
Teröre de değinen Bakan Arseven, Türkiye'nin bu konuda yaşadıklarının NATO, BM ve AB tarafından örnek alınması gerektiğini söyledi. Terör konusunda dünyanın Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanabileceğini belirten Arseven, "Çünkü onlara verebilecek, söyleyecek çok ciddi dokümanlarımız var. Terörden dolayı dünyada yeni bir konsept gelişiyor. Bu BM'de, NATO ve AB'de de var. Bu yeni düzenleme içinde Türkiye engin tecrübesiyle önder olacak" dedi.