Arslan: Laik hukuk devrimi bitmedi

Yargıtay Başkanı Osman Arslan, 1926 yılında başlayan laik hukuk devrimi sürecinin bitmediğini açıkladı.

ANKARA - Yargıtay Başkanı Osman Arslan, 1926 yılında başlayan laik hukuk devrimi sürecinin bitmediğini açıkladı. Dün, Ceza Muhakemesi Kanunu ve yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) konulu sempozyumda konuşan Arslan, Yargıtay'ın, Anayasa'nın 2. maddesinde sayılan Cumhuriyet'i ve niteliklerini korumak ve sürdürmek görevini bugüne kadar özenle yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirtti. Yargıtay Başkanı Arslan, şunları söyledi:
'Yeni TCK'da yanlışlar var'
"Yüce Atatürk'ün yarı teokratik devletten laik Batı hukuk sistemine geçiş için 1926 yılında başlattığı hukuk devrimi ilerleyerek, gelişerek devam ediyor. Bu konudaki süreç bitmemiştir. Kanunların gelişen bu hayat şartlarına uyarlanması gerekir.
Mevcut TCK'nın gelişen koşulları karşılayamaz hale geldiği bir gerçekti. 1926 yılında kanunların iktibas edilmesinde zorunluluk vardı. Ancak bugün Türk hukukçuları ve akademisyenlerinin kendi kanunlarını kendilerinin hazırlamasının zamanı geldi ve bu birikim artık oluştu.
Hiçbir kanun mükemmel olamaz, özellikle ceza kanunları. Bir ülkede en çok değişen kanunlar da ceza kanunlarıdır.
Mevcut Türk Ceza Kanunu'nda da çok değişiklik yapıldı, yeni TCK'da da eksiklikler ve yanlışlıklar var. Bu konudaki düşüncelerimizi daha önce
Adalet Bakanlığı'na iletmiştik. Bu iki aylık sürede de yeni bir çalışma başlattık, aciliyeti olan konuları belirleyip, bakanlığa sunacağız. Mükemmel kanun yok, ancak mükemmele varılabilir, yaklaşılabilir."


    http://www.radikal.com.tr/7433477433470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.