'Arslan tenis oynadı, Ağca çok efendi bir mahkûm'

'Arslan tenis oynadı, Ağca çok efendi bir mahkûm'
'Arslan tenis oynadı, Ağca çok efendi bir mahkûm'

Sincan F Tipi?ni gezen gazeteciler kuş besleyen mahkûmu görüntüledi.

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tefkifevleri Genel Müdürlüğü son zamanlarda cezaevleriyle ilgili kamuoyunda oluşan yanlış anlaşılmalara engel olmak için Ankara Sincan Cezaevi Kampüsünde bulunan 2 Nolu F Tipi ve Kadın Kapalı Cezaevi’ni yaklaşık 60 kişilik bir gazeteci grubuna gezdirdi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman ile Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Poyrazoğlu ve cezaevi yetkilileri gazetecilere eşlik etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Poyrazoğlu da, F tiplerin tabutluk olarak tanıtılmasını doğru olmadığını söylerek “Mahkûmlar tek kişilik odalarda kalmak için dilekçeler veriyorlar. Bizim dışarda izlemediğimiz filmleri bile izliyorlar” dedi. 2 Nolu F Tipi Ceza Müdürü Ayhan Çapacı, cezaevinde kalan Danıştay saldırganı Alparslan Aslan’ın kısa bir süre önce ilk defa masa tenisi oynama etkinliğine katıldığını anlatarak, “Ailesiyle görüşmüyor zaten. Başka bir soysal etkinliğe katılmıyor. Bu cezavinde Mehmet Ali Ağca da bulunuyor. Ağca da sosyal etkinliklere katılma konusunda bir talepte bulunmuyor. Çok efendi bir adam, haftada 7-8 kitap okuyor. Yazıyor çiziyor” diye konuştu. 

Çok utandık
Çapacı, Metris Cezaevi’nde gardiyanlardan gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Engin Çeber olayıyla ilgili olarak “Metris’teki olaydan dolayı çok utandık. Mahkûma insani bir yaklaşım gerekiyor. Yeri geldiği zaman sert bir bakış bile psikolojik baskı anlamına geliyor. Valla F tiplerimizin standartları BM standartlarının üzerinde. Maalesef bireysel kötü olaylar yaşanmaktadır” diye konuştu.
F tipi cezaevlerinde en çok eleştiri konusu olan Adalet Bakanlığı’nın sohbet genelgesinin uygulaması konusunda yetkililer farklı farklı açıklamalarda bulundu. Yetkililer hafta 8 saat mahkûmların ortak alanlarda istediği kişilerle sohbet etme hakkı bulunduğunu ifade ederken, bazı mahkûmlar bu bilgiyi doğrulamadı. Bunun üzerine yetkililer, yeterli eleman olmadığı için genelgenin tam olarak uygulamadığını söylemek zorunda kaldı.