Artçı şok bilirkişiden

Milli Eğitim'e dava
2003'teki Bingöl depreminde Çeltiksuyu YİBO'da ölen 85 öğrencinin ailesi, Milli Eğitim Bakanlığı'na tazminat davası açmıştı. Mahkemenin isteği üzerine bilirkişi rapor hazırladı. Raporda, öğrencilerin ömrü 59.5 yıl olarak hesaplandı.
Ancak bu kadar kazanırlar!
Rapora göre çocuklar yaşasaydı askerden dönünce asgari ücretle iş bulup ailelerine de bu gelirleriyle katkı yapacaklardı. Bu hesapla öğrencilerin hayatı için 750 ile 1500 YTL arası tazminat öngörüldü.

BİNGÖL - 1 Mayıs 2003'te Bingöl'de meydana gelen depremde, Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu'nda (PİO) enkaz altında kalarak ölen 85 öğrenci ile ilgili ailelerin açtığı tazminat davasında, bilirkişinin hazırladığı rapor öğrenci yakınlarını şaşkına çevirdi. Raporda, öğrencilerin hayatına karşı biçilen rakam 750 ile 1500 YTL arasında değişiyor.
Bingöl'de meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Çeltiksuyu PİO'da öğrenim gören 85 öğrenci enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Ölen çocukların aileleri 'hizmetin kötü işlemesi' gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine Malatya İdare Mahkemesi'nde 2003 yılı Temmuz ayında maddi tazminat davası açtı.
Dava dosyası, 'yetkisizlik' kararıyla Elazığ İdare Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme kusur oranının tespiti için bilirkişiden rapor istedi. Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine dayanılarak avukat Adil Bilgin tarafından hazırlanan rapor, 12 Aralık'ta tamamlandı. Raporda, öğrencilerin ortalama yaşam süresi 59,5 yıl olarak hesaplandı. Öğrencilerin yaşamaları halinde ailelerine askerlik sonrası asgari ücret ile katkıda bulunabilecekleri ifade edilen raporda, ölenlerin hayatlarına karşı tazminat 750 ila 1500 YTL olarak belirlendi.
'Emeklilik yaşı niye 60?'
Raporu skandal olarak niteleyen Bingöl Baro Başkanı Avukat Erdal Aydemir, "Bu tür vakalarda kabul edilemez bir karar verilmiştir. Okuyan bir öğrencinin aileye olan katkısı asgari ücret üzerinden nasıl hesaplanır. Öğrencilerin yaşam süresi neye göre 59,5 yıl hesaplanıyor. Rapora itiraz ettik. Devlet bir yandan kadınların emeklilik yaş sınırını 60, erkekleri ise 65 olarak açıklarken, ölen öğrencilerin yaş sınırının 59.5 olarak hesaplanması çelişkidir" dedi.
'Kabul edilemez durum'
Okul enkazı altında çocukları Hüseyin ve İdris Çakır'ı kaybeden baba Mehmet Çakır, bilirkişi raporuna tepki göstererek, "Okul enkazında iki çocuğumu kaybettim. Yıkılan okul yapısının tek sorumlusu devlettir. Ben bu davanın 10 yıl daha sürmesine razıydım, fakat bu raporun açıklanmasına razı olmadım. Hazırlanan raporda çocuklarımdan birinin hayat değeri 780 YTL olarak belirlenirken, diğer çocuğum için de 1500 YTL belirlenmiş. Bir can bu kadar ucuz olmamalı. Ben çocuklarımı trilyonlara değişmem. Devlet bize ikinci bir deprem şoku yaşattı. Bu kabul edilemez bir durumdur" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7676387676380

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.