Artemis Tapınağı yeniden yapılacak

'Dünyanın Yedi Harikası' arasında yer alan Artemis Tapınağı'nın yeniden yapılması için çalışma başlatıldı. Proje, Selçuk Artemis Kültür ve Sanat Vakfı'nca hazırlandı. Vakıf başkanı Atılay İleri, "Yedi harika arasında...

İZMİR - 'Dünyanın Yedi Harikası' arasında yer alan Artemis Tapınağı'nın yeniden yapılması için çalışma başlatıldı. Proje, Selçuk Artemis Kültür ve Sanat Vakfı'nca hazırlandı. Vakıf başkanı Atılay İleri, "Yedi harika arasında sadece Giza Piramidi ayakta. Artemis Tapınağı'nın boyutları bilimsel yöntemlerle saptandı. Yeniden yapım için temel çalışma tamamlandı" dedi.
120 sütunluk anıtın, Selçuk'un Kurudağ mevkiinde yapılması planlanıyor. 20 bin metreküpten fazla mermer kullanılacak olan tapınağın yakın çevresinde Efes Yamaç Evler, Anfi Tiyatro ve Agora da bulunuyor. Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Vakıf, Kaymakamlık ve Belediye ile işbirliği içinde çalışacaklarını söyledi.
M.Ö. 550 yılında, tamamen mermerden inşa edilen Artemis Tapınağı tarih içinde birçok kez yıkılıp yeniden yapıldı. Son olarak MS 263 yılında Gotların akınında yıkılan tapınağın 1863 yılında bulunan kalıntıları British Meseum'da sergileniyor. Tapınağın bulunduğu alandaysa yıkılmış kolon parçaları var.