Artı 1'de Gezi sansürü depremi

Artı 1'de Gezi sansürü depremi
Artı 1'de Gezi sansürü depremi
Artı 1 televizyonunda Gezi yayınlarına müdahale krize neden oldu, Arasında Uğur Dündar, Haluk Şahin, Banu Güven, Mustafa Hoş, Ece Temelkuran'ın da bulunduğu çok sayıda programcı istifa etti. Dündar: Biz ayakta kalırız ama patronları kimse hatırlamaz

Radikal.com.tr - Yayın hayatına yeni başlayan Artı 1 televizyonundaki Gezi sansürü kanalın içini boşalttı. Arasında Uğur Dündar, Haluk Şahin, Mustafa Hoş, Banu Güven Özlem Gürses, Uğur Tütçüoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda kişi istifa etti.

Ekranlardan uzun süre ayrı kalan Uğur Dündar Artı 1'kanalıyla yeniden ekranlara dönmüştü. Halen Sözcü Gazetesi yazarı olan Uğur Dündar dün gece Halk TV'de canlı yayına telefonla bağlanarak istifaların nedenini açıkladı. Dündar şöyle konuştu: "Burada doğru bir yapamayacağımızı anladık ayrıldık. Ayrıca bize verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle zaten iplerimizi koparmıştık. Tuncay Mollaveisoğlu'nun onur kırıcı 2 satır yazıyla görevden alıması üzerine ekip olarak kanaldan ayrılma kararı verdikl. Editöryal bağımsızlıklarına müdahaleyi kabul edemeyiz.”


BİZ AYAKTA KALIRIZ AMA PATRONLARI KİMSE HATIRLAMAZ
Dündar bundan sonra ne olacak? sorusuna ise "Sözcü'de bize hiç bir müdahale yok. Editörümüze gönderdiğimiz yazılardaki tekrarlar dahi silinmiyor. Toplum bize sahip çıkarsa işimizi yapacağız. Ben sürekli ölüm tehditleri alıyorum. Biz kendimizi topluma adadığımız için ayakta kalırız. Ama bu kanalın yani Artı 1'in patronlarını bir süre sonra hiç kimse hatırlamaz" yanıtını verdi.


HOŞ: MÜDAHALE NORMALMİŞ GİBİ DAVRANILIYOR

 

Öte yandan, kanalın Haber Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş ise olan biteni Twitter’dan anlattı. Hoş, twitter hesabında orjinal haliyle şunları yazdı: “Herkes soruyor +1 de ne oluyor? olan biteni butun acikligiyla yaziyorum.15 gundur gitmiyorum.cunku haberlere mudahale edilmeye kalkisildi. 15 gun bekledim.mudahale edenler aklini basina alir hatalarini anlar diye.ancak gelinen durumda mudahale etmek normalmis gibi davraniliyor. medyada ya yandas olacaksin ya da dusmanlik saflasmasi var.kendi adima iki kutupta olmak yerine +1'i habercilik cizgisinde tutmaya calistim. +1'e baslarken tek sartim oldu.haberlere karisilmayacak.bu soz verilince tamam dedim. para bile konusmadim.2 ay boyunca bir kurus da almadim.”