Artı 1'de Gezi sansürü depremi

Artı 1'de Gezi sansürü depremi
Artı 1'de Gezi sansürü depremi
Artı 1 televizyonunda Gezi yayınlarına müdahale krize neden oldu, Arasında Uğur Dündar, Haluk Şahin, Banu Güven, Mustafa Hoş, Ece Temelkuran'ın da bulunduğu çok sayıda programcı istifa etti. Dündar: Biz ayakta kalırız ama patronları kimse hatırlamaz

Radikal.com.tr - Yayın hayatına yeni başlayan Artı 1 televizyonundaki Gezi sansürü kanalın içini boşalttı. Arasında Uğur Dündar, Haluk Şahin, Mustafa Hoş, Banu Güven Özlem Gürses, Uğur Tütçüoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda kişi istifa etti.

Ekranlardan uzun süre ayrı kalan Uğur Dündar Artı 1'kanalıyla yeniden ekranlara dönmüştü. Halen Sözcü Gazetesi yazarı olan Uğur Dündar dün gece Halk TV'de canlı yayına telefonla bağlanarak istifaların nedenini açıkladı. Dündar şöyle konuştu: "Burada doğru bir yapamayacağımızı anladık ayrıldık. Ayrıca bize verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle zaten iplerimizi koparmıştık. Tuncay Mollaveisoğlu'nun onur kırıcı 2 satır yazıyla görevden alıması üzerine ekip olarak kanaldan ayrılma kararı verdikl. Editöryal bağımsızlıklarına müdahaleyi kabul edemeyiz.”


BİZ AYAKTA KALIRIZ AMA PATRONLARI KİMSE HATIRLAMAZ
Dündar bundan sonra ne olacak? sorusuna ise "Sözcü'de bize hiç bir müdahale yok. Editörümüze gönderdiğimiz yazılardaki tekrarlar dahi silinmiyor. Toplum bize sahip çıkarsa işimizi yapacağız. Ben sürekli ölüm tehditleri alıyorum. Biz kendimizi topluma adadığımız için ayakta kalırız. Ama bu kanalın yani Artı 1'in patronlarını bir süre sonra hiç kimse hatırlamaz" yanıtını verdi.


HOŞ: MÜDAHALE NORMALMİŞ GİBİ DAVRANILIYOR

 

Öte yandan, kanalın Haber Yayın Yönetmeni Mustafa Hoş ise olan biteni Twitter’dan anlattı. Hoş, twitter hesabında orjinal haliyle şunları yazdı: “Herkes soruyor +1 de ne oluyor? olan biteni butun acikligiyla yaziyorum.15 gundur gitmiyorum.cunku haberlere mudahale edilmeye kalkisildi. 15 gun bekledim.mudahale edenler aklini basina alir hatalarini anlar diye.ancak gelinen durumda mudahale etmek normalmis gibi davraniliyor. medyada ya yandas olacaksin ya da dusmanlik saflasmasi var.kendi adima iki kutupta olmak yerine +1'i habercilik cizgisinde tutmaya calistim. +1'e baslarken tek sartim oldu.haberlere karisilmayacak.bu soz verilince tamam dedim. para bile konusmadim.2 ay boyunca bir kurus da almadim.”


  http://www.radikal.com.tr/114134211413426

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokra patronlar - user403077

  Bu gazeteciler gittikleri medyayı tamamen işçiden, emekten, sosyal adaletten yana olduğunu düşünüyorlardı. Fakat hakikat meydana çıktı. Demek ki bazı şeyler sözle olmuyor. " Ainesi iştir kişinin ,lafa bakılmaz"

  medya kazanı - frezya

  Gazeteler öncelikle gerçek satış rakamlarını açıklamalılar.Bugün neredeyse Istanbul'da pekçok büyük sitede milliyet ve vatan gazeteleri yüksek tirajlı görünmek adına bedava bırakılmakta. Soyak ve uphill atasehir yaşanan örnekler.istemiyoruz bırakmayın dediğimiz halde hala bırakılıyor. Bu kadar densizligin arkasında reklam gelirleri var ama bizlarin istekleri doğru ve dürüst habercilik. Bu da ticarî kaygılarla bu medya kuruluşlarinda mümkün olmayacak hükümet baskısıyla...

  biz gidersek bu gemi batar - ALTAR2

  bazı kurnaz gazeteciler var bunlar eski kurtlar kurnazlar bunlar zamanında tek kanallı televizyon varken piyasa yapmış medya tekelken gazetede köşe kapmış, ondan sonrada saltanatını kurmuş kendi fikirlerini idolojilerini dayatmış bazıları patronlarını dahi korkutmuş.. baak biz gidersek bu gemi batar batar diye tehdit etmiş,, yeni işe başlayan gazetecilerede hava atıp kendilerinin ne büyük gazeteciler olduğunu vazgeçilemeyecek isimler olduğunu anlatmışlar, kendilerini o kadar büyük görmüşlerki köşelerinde hükümetler kurup hükümetler yıkmaya kadar kendilerini muktedir görmüşler... dokunulmazlıkları olduklarını zannetmişler, birgün güçlü bir hükümet gelincede onunlada eskiden olduğu gibi konuşmaya bilek güreşine girmişler. kavgaya tutuşmuşlar... olay öyle bir hal almışki gazete partonu kavgayı ayırmaya kalkmış ,,,oda arada aklmış,, bu eski tüfekler gene patrona şantaj yapmışlar ,bak bak biz gidersek bu gemi batar batar diye tehdit etmişler.. isyan eden patronda batarsa batsın ne olacaksa olsun demiş, ben bu adamların nazını kaprisini cakasını çekemem deyip restini çekip ,, işlerine son vermiş.... bu büyük gazetecilerde büyük TV anchormanlarıda sağda solda gene hava atmaya devam etmişler bak biz gittik.. gazetelerini TV larını göreceksiniz batacaklarlar bitecekler diye hava atmaya devam ediyorlarmış.... ama geminin bırakın yalpalamayı bırakın batmayı ...gazetelerde yaprak kımıldamamış yaprak... bir tek tiraj kaybetmemişler ... hancı yolcu misali... ben gidersem bu gemi batar batar hikayesi,,, medya olduğu sürece devam edecektir...

  patrona Tayyip Erdogan yardim eder belki de danisman yapar - radi11

  ve de AKPnin medyasinin gozdesi yapar.

  Editöryal Bağımsızlıklarına Müdaheleyi Kabul Edemezler. - Clear

  Ammaa,Editöryal Bağımsızlar,yorumcuların yorumlarına sansür koymayı,yazı değişiklikleri yapmayı etik bulur,mahzur görmez ve kabul ederler.Hem de birçok örneği görüldüğü üzere...Öyle değil mi? Ne zaman "Çuvaldızı başkasına batırırken,iğneyi de kendimize batırmayı" öğreneceğiz acaba?

  baskı - kaşınan adam

  Bu kadronun fikir yapısı belli.Bunları kadrosuna katan medya patronu bunların habercilik anlayışını az çok bilmesi gerekir.Bence iktidarın baskısı netice verdi bu ekip müdahaleyi kabul etmedi.