Artık alkollü içecek satıcısı da kimlik sorabilecek

Artık alkollü içecek satıcısı da kimlik sorabilecek
Artık alkollü içecek satıcısı da kimlik sorabilecek
İçki satışı konusunda kısıtlamalar getiren düzenleme TAPDK'nın yönetmeliğinde de yer aldı. Buna göre alkol satan işletmeler 18 yaşın altında olduğundan şüphelendikleri kişilere kimlik sorabilecek.

Alkollü içkilere 22.00 ila 06.00 saatleri arasında getirilen perakende satış yasağı, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun yönetmeliğinde de yer aldı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete ’de yayımlandı.

SATICI KİMLİK SORABİLECEK
Tütün mamulleri ve alkollü içkiler “tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere”, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak veya sunulamayacak. Yaş konusunda tereddüde düşülmesi halinde satıcı, talepte bulunan tüketiciden kimlik belgesi talep edilecek.

18 yaşını doldurmamış kişiler, tütün ürünü işletmelerinde, pazarlanmasında ve satışında; alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında, satışında ve açık sunumunda istihdam edilemeyecek. Yasal düzenlemeler uyarınca gerçekleştirilen eğitim amaçlı çalışmalar bu hükmün dışında olacak.