Artık bütün köpekler 'sosyete'!

Artık bütün köpekler 'sosyete'!
Artık bütün köpekler 'sosyete'!

İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri, jandarma tutanağı, veteriner raporu ve görgü tanıklarına dayanarak ceza kesti. FOTOĞRAF: HALİL TEKİN / DHA

Köpeğini otomobiline zincirleyip yürüten sürücü önce gözaltına alındı, sonra 338 lira ceza kesildi. Sürücü öfkeli: Başıboş köpeklerin halini kimse görmüyor, köpeğim sosyete köpeği gibi oldu

BARTIN -  Köpeğini otomobilinin tamponuna bağlarak eve götüren Bartınlı sürücü, kamuoyunın tepkisi,  Hayvan Hakları Yasası ve ilgili kurumun titiz  takibi  sonucu 336 lira para cezasına çarptırıldı.
Bartınlı Ahmet Nuhoğlu, 21 Mayıs günü Bartın’ın merkeze bağlı Terkehaliller köyünde, kendisi otomobilde, köpeği zincirle tampona bağlı halde ilerlerken görüntülendi. Tepki çeken görüntülerin internet ve basında yayınlanmasının ardından, gözaltına alındı, sorgulandıktan sonra serbest kaldı. Ardından jandarma ekiplerinin incelemesi, veteriner hekim kanaat raporu ve olaya şahit gazetecilerden alınan bilgiler doğrultusunda Nuhoğlu’na, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili maddesince 336 lira para cezası kesti.
Bartın Çevre ve Orman Müdürü Zeki Şaltu, kanunun ‘hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek’le ilgili maddeden ceza verildiğini açıkladı:
“Veteriner hekim raporunda köpekte herhangi işkence, yaralanma ve egzoz gazından zehirlenme gibi durumların görülmedi. Jandarma raporunda da sürücünün mecbur kaldığı için bu yola başvurduğu bilgileri yer alıyor. Bu nedenle sürücü hafif ceza aldı. Köpekte belki işkence çektiğine, yaralandığına dair hiçbir bulgu yoktu, ama bu şekilde yürütülmesi de kabul görecek durum değildir. Bu tür olaylarda halkımızın duyarlılığı da sevindiricidir. Alınan karar ilgili bakanlığa, müdürlüklerine ve Bartın Valiliği’ne e-mail yoluyla ulaşan tüm hayvanseverlerin adreslerine de gönderildi.”
Köpeğini evden kaçması ve otomobile bindirememesi nedeniyle araca bağlayarak yürütmek zorunda kaldığını savunan Nuhoğlu ise karara çok öfkeli:
“Köpeği sahiplenmek suç oldu. Başıboş köpeklerin ne halde olduğunu kimse görmüyor, ama benim köpeğim sosyete köpeği gibi oldu. Başıma gelenlere bakın. Bana verilen cezanın miktarı önemli değil. 1 lira bile olsa ben bu cezayı hak etmedim. Belki şekil yanlıştı ama ben buna mecbur kaldım. Hayvanlara karşı suç işlemişim gibi artık kötü sicilim olacak.” (aa)