Artık iki 'mağdur' var: N.T. ve A.K.

SKK Okmeydanı Hastanesi çalışanlarından hemşire N.T.'nin nöbet dönüşü yol kenarında saldırıya uğramasıyla ilgili soruşturmada tutuklanan zanlı A.K., hemşire N.T. 'Teşhis tutanağını zorla imzaladım' demesi üzerine dün serbest bırakıldı.

İSTANBUL/ANKARA- SKK Okmeydanı Hastanesi çalışanlarından hemşire N.T.'nin nöbet dönüşü yol kenarında saldırıya uğramasıyla ilgili soruşturmada tutuklanan zanlı A.K., hemşire N.T. 'Teşhis tutanağını zorla imzaladım' demesi üzerine dün serbest bırakıldı.
Olay, 6 Ocak'ta gazetelerin ilk sayfalarında ve televizyonların haber bültenlerinde hemşire N.T.'nin Okmeydanı'nda, şehrin göbeğinde tecavüze uğradığı haberiyle duyuldu. Türk Sağlık-Sen Başkanı Kürşat Atmaca ise N.T.'yi ziyaretinden çıkarken, gazetecilere 'tecavüzün gerçekleşmediğini, darp olduğunu' açıkladı. Emniyet'ten sızan bilgilere göre de N.T. tecavüzü doğrulamamıştı.
Ertesi günkü gazetelerin kimisinde bu açıklama yer alırken, kimileri N.T.'den ısrarla 'tecavüze uğrayan genç hemşire' diye bahsetmeye devam etti. 8 Ocak'ta ise gazete ve televizyonlar bir zanlının yakalandığını duyurdu. Zanlı A.K.'nın yüzü televizyon ekranlarında ve bazı gazetelerde açıkça görülüyordu.
Haberlerdeki Emniyet kaynaklı bilgilere göre, N.T. zanlıyı sesinden, kıyafetinden ve kibrit ışığındaki görüntüsünden teşhis etmişti. A.K. 8 Ocak'ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Basın ve Emniyet'e göre dosya kapanmıştı.
Ancak, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen rapor zanlıdan alınan DNA örnekleriyle, hemşireden alınan örneklerin birbirini tutmadığını ortaya koydu. Zanlının suçsuz olabileceği yönünde şüpheler artarken, N.T.'nin dün televizyon ve gazetelere yansıyan açıklamaları son noktayı koydu. N.T. tecavüze uğramadığını, zanlı A.K.'yı tam olarak teşhis etmediğini, tutanağı da 'soruşturmayı derinleştirmek için gerekli' dendiği için imzaladığını söyledi. N.T. bu açıklamaları soruşturmanın yürütüldüğü Şişli Savcılığı'nda da tekrarladı. Bunun üzerine savcılık, A.K.'nın tahliyesini istedi. A.K., dün akşam Bayrampaşa Cezaevi'nden tahliye edilirken, mahkeme yeni bir robot resim çizdirdi.
Yetkililer 'sinirli'
İstanbul Valisi Muammer Güler, dün gazetecilerin soruları üzerine, "Bu olayı da aydınlatırız. Kimse polise işini öğretmeye kalkmasın ama deliller, bulgular gibi konularda yardımcı olsun. Herkes haddini bilecek. Kimse kimseye işini öğretmeye kalkmayacak. Bu olayın, varsa başka boyutlarını araştırıyoruz" dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er de, haftalık basın toplantısında "Biz polislik yapalım, siz gazetecilik. Polisliği bırakın. Bize bırakın bu işi" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7348397348390

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.