Artık 'Kocandır döver' demiyorlar

ANKARA -  Mahkemenin verdiği karar  hem kadın milletvekillerini hem de kadın derneklerini sevindirdi.
TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı AKP’li Güldal Akşit: Karar olarak son derece güzel. Ancak uygulamanın ne şekilde olacağını, buna ne kadar uygulacağını da bekleyip görmemiz lazım. Bunların uygulanabilirliği de sağlanırsa caydırıcılık açısından çok önemli ve güzel karar. 
TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı AKP’li Alev Dedeğil: Yasal düzenlemeler giderek yerine oturuyor. Bu anlamda yasal boşluk dolduruldu, uygulamalarda da mahkemeler olsun, karakollar olsun daha dikkat ediyorlar. Çünkü, hâkimlere ve polislere eğitim verildi.  Ben bunu çok ciddi zihniyet değişimi olarak, bir yolculuğun hayırlı bir safhası olarak görüyorum.
CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok: Bu tür kararları duymaya alışkın değiliz yargımızdan, hep daha eski bakış açısını yansıtan kararlara tanık oluyorduk. Bu yeni TCK’nın olumlu yansımalarından birisi diye düşünüyorum. Olumlu değerlendiriyorum. Çünkü kadına yönelik şiddet en çok bizim toplumumuzda, aile yakınlarından geliyor.
MHP Ankara Milletvekili Şenol Bal: Çiftlerin, birbiri üzerinde tahakküm uygulamaması, evliliğin karşılıklı anlayışlara ve karşılıklı isteklere uygun olarak sürdürülmesi açısından böyle bir karar olumludur. Kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için emsal teşkil etmesi açısından önemli. Aile içi şiddet, her geçen gün, eğitimli kesimde bile artıyor Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: Şiddete maruz kalan kadınlarımız şikâyetçi oldukları zaman, genellikle karakoldaki yetkililerden ‘kocandır, ister döver, ister sever’ benzeri tepkiler alıyordu. AB üyelik süreci kapsamında ilgili kamu personeli kadın hakları konusunda eğitim aldı. Sonuçta emniyet ve yargı personelinin yaklaşımlarında olumlu gelişmeler oldu, ama tabii ki tek başına yeterli değil. Bu değişimlerin toplumsal boyutta olmasının sağlanması gerekiyor. (Radikal)