Artık Kürtçe kurs yok

AB uyum sürecinde gündemden düşmeyen Kürtçe öğrenim hakkının tanınmasından sonra, bürokratik engeller nedeniyle de bir süre açılamayan dil kursları beklenen ilgiyi göremeyince birbiri ardına kapandı.
Haber: ŞEYHMUS ÇAKAN / Arşivi

DİYARBAKIR - AB uyum sürecinde gündemden düşmeyen Kürtçe öğrenim hakkının tanınmasından sonra, bürokratik engeller nedeniyle de bir süre açılamayan dil kursları beklenen ilgiyi göremeyince birbiri ardına kapandı. Bugüne kadar açılan yedi kurs da kapandı.
Daha önce Batman ve Adana'daki dil kursları kapanırken, Diyarbakır ve Van'daki kurslar yeni kayıt yapmayarak faaliyetlerine ara vermişti. Ağrı'nın Doğuzbeyazıt ilçesindeki kurs ise henüz açılmamıştı. İstanbul ve Şanlıurfa ile Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki kursların da dün faaliyetlerini durdurdukları açıklandı.
Kürtçe kurs yöneticileri dün Diyarbakır'da bir araya geldi. Diyarbakır Kürtçe Dil Öğretimi Kursu'nun binasındaki toplantı sonrasında ortak bir basın açıklaması yapıldı. Diğer kurs sahipleri adına yazılı açıklamayı okuyan Diyarbakır Kürtçe Kurs Müdürü Süleyman Yılmaz, Kürtçe kurslara, Kürt halkı dışındakilerin pazar dili olarak yaklaştığını ifade ederek, "Açılışlardaki ilgi kuşkusuz bizi başlarda umutlandırmıştı. Ancak yaşanan süreçte, bütün çabalarımıza rağmen yatırımımızı halkın ilgi odağı durumuna getiremedik" diye konuştu.
1027 kişi sertifika aldı
Kürt halkının anadilini öğrenmeyi değil, anadilde eğitim ve öğretim istediğini savunan Yılmaz, "Hükümetin inkârcı, yasakçı, hazırlıksız, yasak savmacı, bürokratik, diyaloğa kapalı, çözüme gelmeyen anlayış ve politikalarını protesto ediyoruz. Demokratikleşmeye katkı sunacağı inancıyla açtığımız dil kurslarını bugünden (dünden) itibaren kapatıyoruz" dedi.
Kürtçe kurslarında şimdiye kadar toplam 1027 kişiye sertifika verdiklerini belirten Yılmaz, "Kursları açarken, umulmadık zorluklarla karşılaştık. Normal bir dershane veya özel herhangi bir kursun bürokratik işlemleri iki ya da üç ay sürerken, biz de en erken kurs açan arkadaşın 18 ay uğraştığını biliyoruz" diye yakındı.


    http://www.radikal.com.tr/7536527536520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.