Artık leylekler getirsin!

Artık leylekler getirsin!
Artık leylekler getirsin!

TRT’de önceki gün yayımlanan ‘Ramazan Sevinci’ programında hamile kadınlar için “Böyle karınla sokakta gezilmez. 7 - 8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır” diyen tasavvuf düşünürü ve avukat Ömer Tuğrul İnançer, sözlerinin arkasında olduğunu ancak ‘çarpıtıldığını’ savundu. Sözleri dün sosyal medyada yoğun tepki ve eleştiriye neden olan İnançer, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Hamile hanımlara, çok ileri derecede olanlara, doğumdan evvel işyerlerinde bile kanunla izin veriliyor. Sadece sağlık nedeniyle mi bu izin veriliyor zannediyorsunuz ? Kanunda bile doğumdan önce anne adayına, evinde otursun diye izin veriliyor. Sokakta gezsin diye değil. ‘Ben evlendim, hamile kaldım...’ Tamam iyi ettin de... Bunlar böyle karnını salına salına yürümenin gereği olarak gösterilemez. Görüntü estetik değil, hâlâ da aynı şeyi söylüyorum. Bunlar muhterem şeylerdir. Muhterem şeyler saygı duyulacak şekilde saklanır.”

Genç kızlar korkuyor

İnançer “Hamilelik bu kadar aşikâr edilmez. Yetişmekte olan genç kızlar da bu nedenle doğum yapmaktan korkuyor. Eskiden ileri derecede hamileler evde çocuk varsa çok gezdirilmezdi. Tüm hanımlar annem gibidir. Aynı saygıya layıktır. Birtakım şirketler para kazanacak diye annelerin mahremiyeti aşikar edilmez” diye konuştu.

Güleyim mi ağlayayım mı?


İnançer’in sözlerine sosyal medyada tepki yağarken, ünlüler ve siyasilerden de tepkiler geldi. Bazı görüşler şöyle:
BERNA LAÇİN: İnançer’i Şeb-i Arus törenleri dolayısıyla yakından tanıyorum. Tasavvuf düşünürü olarak umarım canlı yayın kazası yapmıştır, başka bir şey demek istemiştir. Bu sözlere kalbim kırıldı. Kendimi en güzel bulduğum zamanlar hamilelik dönemiydi. Hiç saklanmayı düşünmedim. Karnımı gere gere gösterdim...
NİLGÜN BELGÜN: Ben buna ne diyeyim... Güleyim mi ağlayayım mı şaşırdım. Hamileliğim döneminde istediğim gibi giyindim, gezdim, canım ne isterse onu yaptım. Nerden nereye...
SEDEF AVCI: Hamilelere de karıştınızsa artık gerçekten diyecek bir şey bulamıyorum. (Anne adayı oyuncu)
ÖZGE UZUN: Ben doğuma kadar hep hayatın içindeydim, ekranda ve sokaktaydım. Doğuma neredeyse araba ile gidecektim.

‘Dinde, gelenekte yok’


AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ NİMET BAŞ: Hamile kadına sokağa çıkma demek, mantık dışıdır. Kadınlara, erkeklerin estetik algısına göre sınırlama getirilemez. Hamile kadın 6 ay, 7 ay, 9 ay, hamilelik süresi boyunca evde hapis mi kalacak? Bu sözlerin dini bir dayanağı yok. Gelenek, görenek, ananelerde de hamile kadın sokağa çıkmasın diye bir şey yok.
CHP İSTANBUL MİLLETVEKİLİ BİNNAZ TOPRAK: Söyleyecek söz bulamıyorum. Kadına karşı ayrımcılığın, kadına karşı şiddetin kökeninde de bu bakış var. Bir tasavvuf düşünürünün böyle bir ifade kullanması ayrıca vahim.
MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ OKTAY VURAL: Hamile sokağa çıkınca ayıp oluyormuş. Peki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Üç çocuk yapın, beş çocuk yapın’ deyince ayıp değil mi? Başbakan, gelin ve damatlarla çocuk pazarlığı yapınca ayıp değil mi? Göz zevkini bozuyormuş. Kadına böyle bakıyor bunlar. Aklı fikri nerede...

‘Tecrit olmaz’


Diyanet’in Alo Fetva Hattı’ndan ise şu açıklama yapıldı: “Hamile kadının dışarı çıkmaması söz konusu değil. Zaten dinde kadına tecrit diye bir şey yok. Hamile kadına da tecrit yok. Aksine anne olmak ödüldür. Ancak, her kadın dikkat etmeli ama hamile kadın giyimine kuşamına daha çok dikkat etmeli. Göbeğini sırtını gösterecek kıyafetler giymemeli.”


  http://www.radikal.com.tr/114342211434229

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tasavvuf düşünürü? - ozgur.ozturk

  Tasavvuf ehli olan mutasavvıf kişi kadının doğurlandığına ve rahmin sırlarla dolu gizemine itibar etmesini ve kadını yüceltmesini bilir. Tasavvufta kadınının doğurganlığı kutsanmıştır. Gözü kadınların mahreminde dili belden aşağı çalışan bu adama Tasavvuf düşünürü sıfatıyla hitap edilmesi Tasavvuf'a hakarettir. Avukatlık kısmını da hukukçular değerlendirsin.

  İhtiramdan uzaksınız - barbha

  "Muhterem şeyler saygı duyulacak şekilde saklanır." teziniz, sadece TV ekranlarında boy gösterme yaklaşımınızı haklı gösteriyor. Sözleriniz, düşünceniz, varlığınız, ihtiramdan uzak. Kadın bedenini bir an olsun aklınızdan çıkarınız. Kaldı ki, eğer sorun estetik ise, sizden daha az estetik olan tek bir hamile kadın görmedim. Sokaklara da, meydanlara da onlar yakışıyor, siz değil.

  SAÇMALAMA ÖZGÜRLÜĞÜ - UYİ35

  Saçmalamak da bir ifade biçimidir tabii ki ve dolayısıyla ifade özgürlüğü kapsamına girmelidir ama bu durum, saçmalayanı tenkitten münezzeh kılmaz. Bu yüzden böyle olaylardan sonra halktan gelen eleştiriyi linç diye adlandırıp mağdur edebiyatı yapmayalım; saçmalayanı savunacak olanlar, yine ifade özgürlüğü kapsamında karşı argümanlarını üretsin. Ömer Tuğrul İnançer bir avukat olduğuna göre bazı insanları veya bir kesimi "terbiyesizlik"le yaftalamasına rağmen tazminat davası açılamayacak şekilde ayarlamıştır sözlerini herhalde. Yalnız bir düşünür olarak kendisinin bu nefret dolu laflarından sonra zaten duygusal olarak hassas olan hamilelerin üzerinde yaratılabilecek mahalle baskısını, fazladan stresi ve durumdam vazife çıkarabilecek bazı işgüzarlar yüzünden vuku bulabilecek olası nahoş olayları maalesef düşünememiş. Bu zatımuhtereme, muhteremliğinden dolayı saklanmasını ve evden fazla çıkmamasını tavsiye ediyorum.

  tasavvuf gibi yüce bir kavram kirlenmesin! - SAREDO

  Yorumlara katılıyorum. Bu sözlerin bir "tasavvuf düşünürü" ne ait olması imkansız, bu sıfatı bu kişi haketmemektedir. Tasavvufta hoşgörü vardır, kadına saygı vardır. Böyle çirkin kelimeler söyleyen birine bu sıfat yakışmamaktadır.

  Hayretlik Vakıa - X120

  Kendisi hem hukukçu hem mutasavvıf hem de düşünür diye biliniyormuş. Hukuk okuyan hukukçu olur, düşünebilen düşünür olur da mutasavvıflık bir mertebe işidir. Mutasavvıfın değil estetikle, kadınların gebeliğini bir sevişme göstergesi saymakla, Hakk'tan gayrı hiçbir meşgalesi olmaz. Bunu Mesnevi'yi bir kerecik okuyan herkes anlar, bu amca yılların tasavvuf düşünürüymüş, anlamamış. Hamile kadın görünce aklına "ayıp şeyler" gelen adam, bırakın alim olmayı, psikolojik olarak sağlıklı bir insan sayılmaz.

  Absurdistandan secmeler - iris78

  Bu sacmalamayi kinamak icin lütfen "Tasavvuf" sözcügünün anlam ve kapsamina sözlük, ansiklopedi veya googleden bir bakiniz. Bakmiyorsaniz Mevlana'yi düsünün. Tasavvuf sevgi, hosgörü, gönül birlikteligidir. Bu sahis yalniz tasavvufa degil, Türkiye'nin enellektüel aklina da hakaret ediyor.

  acil tedavi - jooma

  yakında sex yapmayın günah derlerse hiç şaşırmam. bütün kadınları annesi gibi görüyormuş. bu nedir yahu.