'Artık müsamaha yok'

Taksim'de intihar saldırısı düzenlenmesi üzerine, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ölüm orucunda bulunanlara 'artık müsamahalı
davranılmayacağını' açıkladı.

İSTANBUL - Taksim'de intihar saldırısı düzenlenmesi üzerine, İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ölüm orucunda bulunanlara
'artık müsamahalı davranılmayacağını' açıkladı.
Suriye gezisini yarıda keserek yurda dönen Bakan Yücelen, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği toplantıda, Taksim'de gerçekleşen bombalı saldırı olayından büyük üzüntü duyduğunu belirterek "Aziz milletime ve güvenlik güçlerine başsağlığı diliyorum" dedi.
Yücelen sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu vesileyle yasadışı eylem yapanlara, yasadışı eylem yapanların ailelerine bir son çağrıda bulunmak istiyorum:
Devletimiz pazarlık etmez, devletimiz kararlıdır, verdiği kararlardan dönmez. Sonucu olmayan, sadece sonucunda bütün milletimize acı veren olayların oluşmaması için son defa, bilhassa ölüm orucuna yatanların ailelerini bizimle işbirliği yapmaya ve ölüm orucuna yatanların şuuru yerinde olanları, bu işten vazgeçmelerini son defa tavsiye ediyorum. Bunları teşvik, istismar edenler, bunları bu işe zorlayanlar şunu bilsinler ki devletimiz bundan böyle bu konuda, devleti üzenlere, devletin ve milletin aleyhine çalışanlara müsamahalı davranmayacaktır. Bunu da son uyarı olarak kabul etsinler. Bütün milletimize tekrar başsağlığı diliyorum."
'Müdahale edilebilir'
Yücelen, son uyarının ne anlama geldiğinin sorulması üzerine, "Üç aydır müsamaha gösterdik. Hoşgörü ve sevgi ile her işin altından kalkılacağını biliyoruz. Ancak kalp gözü hoşgörüyü almıyorsa o zaman hakkımızı sonuna kadar kullanırız. Onu demek istiyorum" karşılığını verdi. "Ölüm oruçlarına müdahale edilecek mi?" şeklindeki soru üzerine de Yücelen, "Konumuz o değil. Müdahale edilmesi gerekirse, müdahale edilir" dedi.