'Artık olmaz sandık'

Başkent Ekspresi'ndeki Kamil Doğan, dehşet anlarını şöyle anlattı: "İkinci vagondaydım. İlk vagon komple sıkıştı, iki tren kafa kafaya vurdu. İlk vagonda parçalanmış insanlar vardı. En az 20 ölü ya da yaralı var."
Erdem Gösterişli'nin sözleri, kazaların demiryollarına güveni nasıl sarstığını ortaya koyuyordu: "Birkaç makasın olduğu yerde kafa kafaya çarpıştık. Bundan sonra bir şey olmayacağını zannederek trene bindik..."

GEBZE - Kazanın ardından her iki trendeki yolcu ve personel yaşadıkları büyük şoku anlattı:
Erdem Gösterişli: Başkent Ekspresi'ndeydik. Adapazarı Ekspresi'yle kafa kafaya çarpıştı. Ben yemekli vagondaydım. İki lokomotif birbirine girmiş, birinci vagon lokomotifin üstüne çıkmış durumda. Adapazarı Ekspresi çok kötü. İznik'ten sonra normal hızında gidiyordu. Yaralılar parçalanan vagonun üstünden çıkarılıyor. Birkaç makasın olduğu yerde kafa kafaya çarpıştık. Muhtemelen makas değiştirirken meydana gelmiş bir kaza olabilir. Hızlı tren kazasından sonra Bir daha birşey olmayacağını zannederek trene bindik.
Hakan Güzelsoy : Birden bire top sesine benzer bir ses duydum. İnsanlar bağırıp çağırmaya başladı. Ne olduğunu anlayamadım. İnsanlar 'Kimse var mı?' diye bağırıyordu. Bir baktım ki ayaklarım iki koltuk arasında sıkışmış. Başımın üzerine trenden kopan parçalar ve camlar düştü. Ağzıma bir şeyler girdi, bunlar da trenden kopan parçalardı. Bir an nefes alamadım. Yardım istemek için bağırdım. Çevreden vatandaşlar koştu.
Barış Kara (Başkent Ekspresi yemekli vagon personeli): Eskişehir'den, yoldan çıkan bir makine nedeniyle 88 dakika rötarlı kalktık. Çarpışmadan sonra hızla yolcuları tahliye ettik.
Hüseyin Kaplan (şef garson): Kaza sırasında servis yapıyorduk. Bir anda bir ses duyduk. Hepimiz yerlere düştük. Ne olduğunu anlayamadık.
Kamil Doğan: Ankara trenine Gebze'de bindim. Tavşanlı'da vagon raydan çıktı. Ben ikinci vagondaydım. Dışarı çıktığımda ilk vagonun komple sıkıştığını, iki trenin kafa kafaya vurduğunu gördüm. İlk vagonda parçalanmış insanlar vardı.
Sinan Bozkurt: İstanbul'dan hareket eden trenin birinci vagonu tamamen sıkışmış durumda. Ankara'dan gelende fazla hasar yok. Diğer vagonlar sağlam, yaralı yok. Ben istasyondaydım. Jandarma ve itfaiyenin müdahalesi oldu.