@ismailsaymaz

Artık operasyonda orman yakmak suç değil

Artık operasyonda orman yakmak suç değil
Artık operasyonda orman yakmak suç değil
Tunceli'de askeri operasyonda çıkan orman yangınları 'kanunun verdiği yetki kapsamı'nda sayılarak suç olmaktan çıkarıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Tunceli Barosu Başkanı Fatma Kalsen ve İHD Temsilcisi Barış Yıldırım OHAL’in başladığı 1987’den 2012 yılına kadarki süreçte askeri operasyonlarda atılan mühimmatlardan kaynaklı orman yangınlarını yargıya taşıdı. Suç duyurusunda, ‘ormanlarda yangın çıkabileceği bilinmesine rağmen bombalandığı’ ileri sürüldü.
Tunceli Savcılığı, şikâyet üzerine İl Orman İşletme Müdürlüğü’nden 2002’den bu yanaki yangınlarla ilgili bilgi istedi. Gelen bilgide, çeşitli yangınlarla ilgili kimi faillerin halen yargılandıkları ifade edildi. Oysa İHD’li Barış Yıldırım’a göre bu yangınlar askeri operasyonlardan kaynaklanmıyordu.

Terörle mücadele edildi
Savcılık da yaptığı incelemenin ardından, terör örgütüyle mücadelenin devletin en temel görevi olduğunu ve görevini yerine getirmek için terör örgütleriyle mücadelesinde orantılı güç kullanılması sonucunda orman yangınları çıkmasının TCK 24. maddesine göre, ‘kanunun verdiği görevi yerine getirmek’ kapsamında kaldığı ve buna ceza verilemeyeceği ifade edildi.
Savcılık ayrıca, 25 Aralık 2012’deki kovuşturmaya yer olmadığına dair kararında, ‘Terör örgütünün yol kesme, halı saha tarama ve bombalama gibi eylemlerinin olması ve faillerinin yakalanmasına yönelik operasyonlar yapıldığı, örgütün bu eylemleriyle orman yangınlarına neden olduğu’ kaydedildi. Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi ’ne yapılan itiraz 31 Ocak’ta reddedilince karar kesinleşti.
İHD’li Yıldırım, operasyonlar sürecinde, milli park statüsündeki Munzur Vadisi başta olmak üzere, tabiata zarar veren ciddi yangınlar çıktığını kaydederek “Bunlar etkili şekilde soruşturulmazsa yangınlar devam edebilir” dedi ve anayasanın “Ormanlara zarar veren faaliyete izin verilmez” şeklindeki 169. maddesini anımsattı. Yıldırım, Dersim Harekâtı’nda Başbakanlık’tan İçişleri Bakanlığı’na gönderilen yazılarda, “Meşeliklere zarar verilmemeli” dendiğini de vurguladı.


  http://www.radikal.com.tr/112194911219499

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fikri Takip - edddykedddy

  Tam Türk haberciliği örneği. Ormanlar yandığı zaman hiç sesini çıkarma, sonra da fikri takip yapılıyormuş gibi konuyla ilgili kimsenin canını sıkmayacak haberler yap. Yok yok, siz harbiden utanmıyorsunuz.

  izmir deki orman yangınlarının nedeni - memo34

  operasyonlarda doğudaki ormanlar yok edilince birileri de misilleme olsun diye batıdaki ormanları tutuşturuyor. kim kaybediyor ? doğulular, batılılar yani hepimiz. buyrun devam edin ama devam ederken kaybettiğinizi bile bile devam edin.

  ne zaman yasak oldu ki. - myasin

  bu ülkenin batısında ormanlar müteahhitlerin yaptığı otellerin, doğuda da operasyonların kurbanı oluyor. evliya çelebi'nin ^^SEYAHATNAMESİ^^NDE kurdistan'a girdiğinde başı sonu orman olan ve içinde aslan dahi birçok çeşit hayvanın barındığı yer olarak tanımlıyordu. ya şimdi...

  .. - solidarnosc

  kanun.. yasa neye yarar, ne icindir, neyi korur? bir gram akliniz dahi kalmamis. dusman bellediginiz her seyin yok olmasi icin her yol mubah... lakin gun gelecek dusman bellediginize karsi kullandiginiz silahi icinizden birisi size kullanacak. anlamadiginiz bu.

  Ne bu ya? - brandywine06

  Bu nasıl anlayış? Gerinin gerisinde bu yaklaşımlar ne zaman bitecek? Bu tür haberleri okudukça bu ülkeden zerre kadar umudum kalmıyor.

  ORMANLAR İNSANLIK MİRASIDIR ONU KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ - m.rozbilen

  Ormanlar ekolojik denge için insanlık mirasıdır.Operasyon olunca orman yanmıyor mu ya da yanmış olmuyor mu? Buna dikkat etmek yok mu?Neden hep terör bölgesi adını verdikleri yerlerde ormanların yanmasına göz yumulur? Köy boşaltmalarında kasıtlı yakılan bağ,bahçe ve ormanlarda terör mü vardı? Orman yakmak insanlık suçudur.Geleceğimizi yok etmektir.Orman yakmak yerine, neden terörün kaynağı olan sebepleri ortadan kaldırma üzerinde kafa yormuyoruz? En basit ve barışçıl yol bu.

  Batman Dark Knight - barancan

  Bu biraz Kara Şövalye işi olmuş. Hani şu Alfred'in bahsettiği. "Bazi insanlar sadece, öylesine dünyanin cayir cayir yanmasini ister, ve bundan zevk alir." "e peki siz hallettiniz mi o manyagi Alfred?" "Evet, icabina baktik. kendisi ormandaydi ormani küle çevirdik" ( not: çeviri biraz gevşek oldu, kötü ingilizcem ve zayif hafizama baglar, affinizi dilerim.)