Artık parkta şölen vakti

Artık parkta şölen vakti
Artık parkta şölen vakti
Sırrı Süreyya Önder, "Görüşmelerden edindiğim izlenim demokratik süreçlerin devreye girdiği. Artık eylemler bir şölene dönüşmeli" dedi.

Gezi Parkı eylemlerinin başladığı ilk günlerde makinelerinin önüne geçerek durduran ve direnişin adeta simge isimlerinden olan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, eylemlerin tüm ülkede gerginliklere neden olması üzerine yine devreye girdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Vekili Bülent Arınç ile görüşen Önder, “Benim bugünkü görüşmelerden edindiğim izlenim demokratik süreçlerin süratle devreye girdiği. Halkta oluşan farkındalığın devlet ve hükümet nezdinde de oluşmaya başladığını gördüm. Yoksa bu güne kadarki yaklaşımla bir mahalle kavgasını bile böyle ayıramazsınız. Sürecin taraflarını kabul edip, meseleyi tüm yönüyle anlamaya çalışmakla mümkün” dedi. 

Bilgi kirliliği var 

Önder, Gül ve Arınç ile görüşmesinde Gezi Parkı eylemleri ile başlayan olaylarda hangi yanlışların yaşandığını söylediğini belirterek, “Devlet şiddetinin fütursuzluğunu, pervasızlığını, aşırılığını, anlamsızlığını, kendi durduğumuz yerden anlattım” dedi.
Olaylar hakkında bilgi kirliliğinin de yaşandığını belirten Önder, “Bence polis bütün eğitimini, yapılanmasını baştan sona gözden geçirmek durumundadır. Tek tek polisler bu işi şahsi meselesi, oradaki insanları da şahsi düşmanları gibi görüyorlar. Demokratik bir ülkede böyle bir yaklaşım olmaz” diye konuştu. 

Arınç’ın sözü olumlu

Önder, Arınç’ın Gezi Parkı konusunda İstanbul’u da karar sürecine katan yeni bir sürecin başladığını ifade etmesini ‘olumlu bir gelişme’ olarak niteledi. Arınç’ın, polis tarafından vuku bulan zehirli güç kullanımına dönük süratle adli, idari, cezai soruşturmaları başlattıklarını ve süreci tamamlayacaklarını söylediğini anlatan Önder, şöyle devam etti: “İçişleri Başkanlığı Mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini ve salt polisle değil bütün karar sürecinde, bu mekanizmada ihmali olan hekesin soruşturulacağını söyledi. Taksim Platformu Sayın Arınç ile görüşecekler. Resmi temsilci onlardır. Kitleye dönük açıklamayı onlar yapmalılar. Ben sürecin içinde olan o bölgenin bir vekili sıfatıyla bu görüşmeleri yürüttüm. Buradan direnişçi bütün arkadaşlarıma selam ediyorum. Genç, yaşlı, kadın , erkek, her siyasal düşünceden arkadaşlarımın bu direnişini kutluyorum. yarattıkları demokratik farkındalık bu ülkenin tarihinde önemli bir dönüm noktası olacaktır. Bu salt hükümetin meselelere bakış açısını değiştiren bir fırsat değildir. Aynı zamanda bu ülkedeki basından tutun, birçok kuruma varıncaya değin herkesin kendine dersler çıkaracağı ve bugüne kadarki reflekslerini gözden geçirmelerini gerektirecek düzeyde bir olay olmuştur. Süreci halkın denetleme refleksi gelişti. Meselenin devlet boyutunda da demokratik süreçler çalıştırılmaya başlandı.”
Bundan sonrasında eylemlerin şölene dönüşmesi gerektiğini söyleyen BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder şu görüşleri dile getirdi:
“Yaratılan durum gerçekten bu ülkede herkesin düşünce tarihinde önemli bir mihenk taşı olma vasfı taşımaktadır. Bundan sonrasını mutlaka demokratik, barışçıl ve takip eden mekanizmalarla yürütmek gerekiyor. Olayların bu şekilde gelişebileceğine dair bir umudum var. Bunu da Gezi Parkı direnişçileri sağlamıştır. Bu emeklerinden dolayı onları kutluyorum. Böyle bir dönüşüme vesile olmuş bir hareketin, şiddete dönük, kamusal alanların tahribine dönük şeylerle gölgelenmemesini diliyorum. İsterim ki bu hafta sonu ülkenin her yerinde insanlar bu direnişi şölen havasıyla kutlasınlar ve demokratik süreçlerle bu meselenin takipçisi olacağımızı herkese hissettirsinler” dedi.