'Artık polis silahını çekerken bin defa düşünecektir'

'Artık polis silahını çekerken bin defa düşünecektir'
'Artık polis silahını çekerken bin defa düşünecektir'

Çağdaş Gemik?in öldürülmesiyle ilgili duruşmada geniş güvenlik önlemleri alındı.

Haber: AHMET İSTEK / Arşivi
SONER KOCAER / Arşivi

ANTALYA - Dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle 18 yaşındaki Çağdaş Gemik’i öldüren polis memuru Mehmet Ergin 20 yıl hapse çarptırıldı. Ceza ‘kasten adam öldürme’ değil, ‘olası kasıtla adam öldürme’ suçundan verildi. Ceza,sanığın mahkemedeki saygılı davranışları nedeniyle 16 yıl 8 aya indirildi. Temyiz yolu açık.
Fenalaştığı için karar açıklandığı sırada salona giremeyen anne Sevgi Emek Gemik, “Çağdaşımı geri verin. O gitti gelmeyecek” diye ağlarken Gemik ailesinin avukatı Münip Ermiş, çıkışta bir açıklama yaptı. 

Baran Tursun kararı hatırlatıldı
Avukat Ermiş üçüncü duruşmada karar çıktığını vurgulayarak “Toplumun adalet duygusunu tatmin etmiştir. Artık polis silah kullanırken bin defa düşünecektir ” dedi.
Otellerde animatörlük yapan Çağdaş Gemik, 27 Ekim 2008 tarihinde öldürüldü. Davanın üçüncü duruşması dün Antalya 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.
Gemik ailesi ile tutuklu sanık Mehmet Ergin’in yerlerini almasının ardından Adli Tıp Raporu okundu: ‘Gemik vücutta giriş ve çıkışı olan kurşun yarasıyla öldü. Kanında uyuşturucu ve alkol yoktu.’

Savcı: Olası kasıtla adam öldürme
Esas hakkındaki mütalaasını okuyan Cumhuriyet Savcısı olayın uyuşturucu ticaretiyle bilinen bir mevkide ve gündüz meydana geldiğini belirtti, “Ölenle sanık arasında bir husumet yok. Sanığın öldürme kastı olmadığı anlaşıldığından, olası kasıtla insan öldürmek suçundan ceza almasını talep ediyorum” dedi. Ergin’in avukatı Süleyman Çalıkışı da müvekkilinin dur işareti yaptığını, ama Gemik’in iki kez kaçtığını belirtti; İzmir’de Baran Dursun’u vuran polis memurunun 2 yıl 1 aylık cezasına  ilişkin kararı sunarak müvekkilinin beraatını istedi.  Gemik ailesinin avukatı Ermiş ise sanığın ‘kasten adam öldürmek’ten yargılanmasını talep etti. 
Mahkeme ‘kasten insan öldürme’ suçlamasıyla ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan davada, polis memuru Mehmet Ergin’in, Polis Selahiyet Kanunu’nu aştığını belirledi. Ergin’i önce ‘olası kasıtla insan öldürme’ suçundan TCK’nın 21-2 uyarınca 20 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından “Saygılı davranışları nedeniyle cezanın 16 yıl 8 ay hapis cezasına indirilmesine oybirliğiyle temyiz yolu açık olmak üzere karar verildi” denildi. 

Anne: Oğlumu istiyorum
Fenalaştığı için duruşma salonuna giremeyen Çağdaş Gemik’in annesi Sevgi Efe Gemik gözyaşlarına boğuldu. İki çocuk annesi Gemik, “Oğlumu, Çağdaşımı istiyorum. O geri gelmeyecek” diye ağlarken baba Haşim Gemik “Bu kararla az da olsa vicdanımız rahatladı. Türkiye’de ilk defa böyle bir karar alınıyor” diye konuştu. Duruşmaya gelerek Gemik ailesine destek veren Antalya Özgürlük Derneği üyeleri de, karar sonrası adliye bahçesinde ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’, ‘Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz’, ‘Polis terörüne son’ sloganları attı.

Motosikletle geziyorlardı
Antalya Emniyet Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Şube’sinde Yunus timlerinde görevli polis memuru 27 Ekim 2008 tarihinde motosikletle devriye geziyordu. Antalya Yeşildere Mahallesi 1176 Sokak’ta bir motosikleti durdurmak istedi. İddiaya göre motosiklettekiler önce kaçmak istedi, sonra bir an durdular. Arkada oturan Halil Keşifçi indikten sonra sürücü Çağdaş Gemik tekrar kaçmaya çalıştı. 13 yıllık polis memuru Ergin arkasından iki el ateş açtı. Kurşunlardan biri, Gemik’in ensesinden girip yanağından çıktı. İlköğretim mezunu olan ve otellerde animatörlük yapan 18 yaşındaki Gemik öldü.