Artık transfer olmayacak

Öğretim üyesi kadrosunu, devlet üniversitelerinden yaptığı transfer ve 'kiralık' akademisyenlerle oluşturan vakıf üniversitelerine, öğretim üyesi yetiştirme zorunluluğu geliyor

ANKARA - Öğretim üyesi kadrosunu, devlet üniversitelerinden yaptığı transfer ve 'kiralık' akademisyenlerle oluşturan vakıf üniversitelerine, öğretim üyesi yetiştirme zorunluluğu geliyor. Öğretim üyesi yetiştirmek üzere yurtiçi veya yurtdışında doktora öğrenci okutmayan vakıf üniversitelerine, devlet yardımı yapılmayacak.
Vakıf üniversitelerine yapılacak devlet yardımı koşullarının değiştirilmesine yönelik YÖK Yasası'nda yapılacak değişiklik, önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek. Tasarıyla yardım miktarı, devlet üniversitelerinde öğrenci başına düşen ödeneğin, vakıf üniversitesindeki öğrenci sayısının çarpımıyla bulunacak rakamın yüzde 30'undan fazla olamayacak.
2002'den itibaren Vakıf üniversiteleri, öğrenci alınan her lisans programı için, YÖK tarafından yurtiçinde veya yurtdışında belirlenen üniversitelere doktora öğrencisi gönderecek. Öğrencisi sayısı, kontenjanı 50'ye kadar olan programlar için bir, kontenjanı 50 ile 100 olan programlar için iki, kontenjanı 100'ün üzerinde olan programlar için üç olacak. Doktora öğrencisi okutmayan vakıf üniversiteleri, yurtdışında yaşayan Türk uyruklu öğretim üyelerini en az bir öğretim yılı tam gün statüsünde sözleşmeli olarak çalıştırarak, bu koşulu yerine getirebilecek. Doktora öğrencisi okutma koşulu, 2002'den itibaren aranacak.
Vakıf üniversitelerinin devlet üniversitelerine ücret ödeyerek, öğretim üyelerinin kendi üniversitelerinde derse girmesini sağlaması da yeni dönemde kısıtlanacak. Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, devlet niversitelerindekinden
yüksek olan vakıf niversiteleri yardımı alamayacak 1992-1999 döneminde vakıf
üniversitelerine toplam 10 trilyon 48 milyar lira devlet yardımı verilirken, 2000'de de 15 trilyon 588 milyar lira yardım planlandı. Ancak 2000 yılı yardımları Sayıştay'a takıldı. Sayıştay, puan değişikliğini dikkate almayarak, başvuruları yasaya uygun bulmadı. Yardımlar askıya alınırken, bu durum yasa değişikliğini gündeme getirmişti. (anka)


  ETİKETLER:

  YÖK

  ,

  TBMM

  ,

  Ankara