Artvin Cerattepe'de madene izin çıktı

Artvin Cerattepe'de madene izin çıktı
Artvin Cerattepe'de madene izin çıktı
Artvin'de yıllardır süren tartışmada yeni maden kanunuyla yeni karar: Su kaynaklarının önemli bir bölümünü barındıran bölgelerde madenciliğin yolu açıldı.

Artvin’deki Kafkasör Dağı’nda Cerattepe ve Genya bölgeleri için verilen maden çıkarma ruhsatının iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme iptal başvurusunu reddetti, Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği ’yürütmeyi durdurma’ kararını da kaldırdı. Böylece bölgede maden çıkarmanın önü açılmış oldu.
Kafkasör Dağı’ndaki Cerattepe ve Genya bölgeleri için verilen ilk madencilik ruhsatı, Artvin Barosu ve Yeşil Artvin Derneği’nin mücadeleleri sonucu 24 Ekim 2008 tarihinde Danıştay kararı ile iptal edildi. Mahkeme, kentin yüksek kesimdeki mahalleleri ile içme suyu kaynaklarının önemli bir kısmının bulunduğu bölgede maden için verilen ruhsatların, bölgede su kaynaklarının bulunması ve heyelan olasılığı nedeniyle maden arama faaliyeti yapılamayacağı gerekçesiyle iptaline karar verdi.
Kafkasör Dağı’nda Cerattepe ve Genya bölgelerini içine alan doğa harikası saha ikinci kez maden tehdidi altına girdi. Yürürlüğe giren ’Yeni Maden Kanunu’ ile bölgede maden aramanın yolu açıldı ve 2012 yılı şubat ayında yapılan ihale sonrasında bir firmaya maden arama ruhsatı verildi. Bunun üzerine yeniden hukuk mücadelesi başlatan Artvinliler ruhsatın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 12 Haziran 2012 tarihinde Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Daha önce aynı alanla ilgili iki kez yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme bu kez yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Ancak, Trabzon Bölge İdare Mahkemesi 19 Ekim 2012’de Rize İdare Mahkemesi’nin ret kararını bozarak çalışmaları durdurdu.

‘Vazgeçmek yok’

Rize İdare Mahkemesi, çok sayıda çevrecinin de bölgede maden yapımına karşı Rize Adliyesi önünde eylemde bulunduğu 14 Şubat’ta görülen davayla ilgili kararı açıkladı. İptal başvurusunu esastan reddeden mahkeme, Trabzon Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararını da kaldırdı. Karar için Danıştay’a itiraz yolu açık bırakıldı. Böylece Kafkasör Dağı’nda, Genya ve Cerattepe bölgelerinde maden çıkarmanın önü açılmış oldu.
Davanın avukatlarından Bedrettin Kalın, “Yasalardaki hukuksuz ve çelişkili değişiklikler, yapılan baskılar bu kararın ön göstergesiydi. Gerekçeli kararın elimize ulaşmasından sonra Danıştay sürecini başlatacağız. Bu yoldaki mücadelemizden vazgeçmemiz söz konusu değil” dedi.