Artvin'de altın çıkarmaya fren

İdare mahkemesi, Artvin Cerattepe'de altın işletme izni veren Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu: Çevreye zararın telafisi olmayabilir.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Çevrenin altından daha önemli olduğuna hükmeden Erzurum İdare Mahkemesi, Artvin'in Cerattepe mevkiinde altın işletmeciliğine izin veren bakanlık işlemiyle ilgili yürütmeyi durdurdu. Mahkeme bu kararı, uygulanması halinde çevrede telafi edilemez zararlara yol açabileceği gerekçesiyle idarenin savunmasını beklemeden verdi.
Artvin'deki meslek kuruluşlarıyla sivil toplum örgütleri, çevre ve insan sağlığının korunmasına yönelik hukuki mücadelelerinde ilk raundu geçen hafta kazanmıştı. Danıştay, tamamlandığında Yusufeli ilçesini köyleriyle birlikte sular altında bırakacak Yusufeli Barajı projesiyle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı'nı geçen hafta iptal etmişti. Artvinlilerin ikinci zaferi, Milli Park ilan edilen Cerattepe'yle ilgili oldu.
Artvin Barosu ve Yeşil Artvin Derneği, Cerattepe mevkiinde altın, bakır, gümüş ve çinko işletmeciliği yapılmasına izin veren Enerji Bakanlığı işleminin iptaline yönelik hukuk mücadelesi başlatmıştı. Açılan davanın ilk aşaması sonuçlandı. Erzurum 2. İdare Mahkemesi, işletme izin ve ruhsatlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Davadaki iptal istemini daha sonra karara bağlayacak mahkeme, durdurma kararını, idarenin savunma gelmesini beklemeden ve oybirliğiyle verdi. Kararda, işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararların doğacağının açık olduğu belirtildi.
Artvin Barosu Başkanı İzzet Varan, altın madeni işletmeciliğine neden karşı olduklarını şöyle anlattı: "Bu dava için aylarca hazırlık yaptık. Bilim kurullarından buradaki altın işletmeciliğinin yol açacağı tehlikelere işaret eden raporlar aldık. Bilim adamları, maden sahasının, zaten halen varolan büyük heyelan tehlikesini tetikleyeceğini rapor etti. Ender bulunan 20'ye yakın bitki türü, bu işletmeyle yok olacak. Maden sahası ayrıca Artvin'in su ihtiyacını karşılayan tepeler üzerine kurulmuştur; kentin su kaynaklarının kirletilmesi, yok edilmesi söz konusu olacak."
'Madenciliğe son'
Ankara 78'liler, Çağdaş Hukukçular, DİSK, Ekoloji Kolektifi, Halkevleri, İHD, KESK, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile TMMOB'a bağlı mühendis odalarının oluşturduğu 'Beyaz Adımlar Platformu' da mahkeme kararıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu karardan sonra Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerine derhal son verilmelidir. Mahkeme, ülkemizin doğal ve çevresel değerleri yurttaşlarımızın yaşam hakkıyla ilgili tarihi bir karar vermiştir. Öncelikle Artvin Valisi olmak üzere, Enerji Bakanlığı ve Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerini, bir an önce yargı kararlarının gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7540167540160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.