Artvin'de doğa hırsızları tekrar ortaya çıktı.

Türkiye'nin endemik türleri üzerinde soykırıma varan bir katliam yapan doğa hırsızları bu kez Artvin'de ortaya çıktı. İki İtalyan bölgeye özgü 682 kelebeği çalmaya çalışırken yakalandı.

ARTVİN - Artvin'de doğadan yakaladıkları çoğunluğu yöreye özgü 682 kelebeği yasa dışı yollardan yurt dışına götürmek istedikleri öne sürülen İtalyan uyruklu iki kişiyi suçüstü yakalandı.

Yusufeli ilçesi Yaylalar köyünde Doğa Koruma Merkezi adına kelebek gözlemciliği yaptığı belirtilen Vildan Bozacı, İpsala Sınır Kapısı'ndan Türkiye 'ye girerek karavanları ile geldikleri Yaylalar köyünde kalan İtalya uyruklu Liliana Lanzafame (63) ve Gioacchino Gulli'yi (69) kelebek yakalamakta kullanılan atrap ile kelebek yakalarken gördü.

Bu kişileri kelebek yakalarken fotoğraflayan Bozacı, ardından durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri ile jandarmaya bildirdi.

Köye gelen Doğa ve Milli Parklar görevlileri ile jandarma da Lanzafame ve Gulli'yi suç üstü yakaladı. Bu kişilerin üzerinde ve karavanlarında yapılan aramada bir çoğu yöreye özgü ve endemik olan 682 kelebeğin yanı sıra atrap ve yakalanan kelebeleklerin konulduğu kutu ile poşetler ele geçirildi.

Ülkelerinde kelebek koleksiyonculuğu yaptıkları ve yakaladıkları kelebekleri tasnif ederek ayrı ayrı poşetlere koydukları öğrenilen Lazanfame ve Gulli'ye 2872 sayılı Çevre Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle 33 bin ile 66 bin lira arasında ceza uygulanacağı öğrenildi.

"BU TÜR OLAYLARI BİLDİRİN"
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, ele geçirdikleri kelebeklerin çoğunluğunun yöreye özgü olduğunu belirterek, Artvin'in biyo çeşitlilik açısından zengin bir yöre olduğunu söyledi. Yörede zaman zaman art niyetli kişilerin endemik bitki, kelebek ve böcek kaçakçılığı yaptığını ifade eden Bulut, bu tür olayların önlenmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Kaçakçılığı ihbar eden Bozacı'nın duyarlılığına işaret eden Bulut, bu tür olaylara karşı vatandaşların da dikkatli olmasını ve şüphelendikleri kişileri kendilerine ya da jandarmaya bildirmesini istedi. (aa)