Artvin'de sel ve heyelan felaketi: 3 ölü

Artvin'de sel ve heyelan felaketi: 3 ölü
Artvin'de sel ve heyelan felaketi: 3 ölü
İki gündür aralıksız devam eden sağanak yağışlar Artvin'in Borçka ilçesinde can aldı. Dün akşam 3 yaşındaki bir çocuğun ölümünün ardından bugün de 74 yaşındaki bir köylü ve İl Özel İdaresi çalışanı operatör Osman Korkmaz toprak altında kalarak can verdi. Yedi kişi de yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

ARTVİN / RİZE – Doğu Karadeniz bölgesinde dün erken saatte başlayan ve giderek etkisini artıran sağanak yağış nedeniyle meydana gelen sel ve heyelanlar Artvin’in Borçka ilçesinde 3 kişinin ölümüne neden oldu. 74 yaşındaki Kamil Kara ve İl Özel İdaresi çalışanı operatör Osman Korkmaz toprak altında kalarak hayatını kaybetti. Borçka’da dün akşam da 3 yaşındaki Zümra Durmuş adındaki kız çocuğu hayatını kaybetmişti.

Yağışların en çok etkili olduğu Borçka ve Murgul ilçelerinde evleri ve işyerlerini su bastı, araçlar hasar gördü, yollar ulaşıma kapandı ve okullar tatil edildi. Artvin’in Hopa - Borçka ve Borçka - Murgul yolları, aşırı yağış nedeniyle oluşan toprak kaymaları ve dere sularının kabarması nedeniyle ulaşıma kapandı. Çok sayıda ev ve işyerinin alt katlarını su bastı, yol kenarlarına bırakılan araçlar meydana gelen toprak kaymaları nedeniyle zarar gördü. 

TOPRAK ALTINDA KALAN 1 KİŞİ ÖLDÜ

Yapılan çalışmaların ardından ulaşıma açılan Hopa - Borçka karayolunda incelemelerde bulunan Artvin Valisi Kemal Cirit, açıklamalarda bulundu. Borçka’nın İbrikli Köyü’nde 74 yaşındaki Kamil Kara’nın saat 11.00 sıralarında evinin önünde toprak altında kalarak ağır yaralandığını, kaldırıldığı Borçka Devlet Hastanesi’nde ise hayatını kaybettiğini belirten Cirit, Borçka’da dün akşam 3 yaşındaki Zümra Durmuş adındaki kız çocuğunun da hayatını kaybettiğini hatırlattı, yaralanan 7 kişinin ise ayakta tedavi gördüğünü söyledi.

YOL AÇARKEN HAYATINI KAYBETTİ

Hopa'nın Kemalpaşa Beldesi Sarp Köyü Yolbaşı sınır karakoluna ulaşım sağlamak için iş makinesi ile çalışma yapan İl Özel İdaresi çalışanı operatör Osman Korkmaz, saat 19.00 sıralarında aniden oluşan heyelan nedeniyle toprak altında kaldı. Geçici işçi statüsünde çalıştığı öğrenilen Korkmaz'ın cesedi, AKUT ve AFAD ekiplerinin çalışması sonrasında toprak altından çıkartıldı. 30 yaşındaki Osman Korkmaz’ın kısa süre önce evlendiği öğrenildi.

BORÇKA VE MURGUL'DA EĞİTİME 2 GÜN ARA VERİLDİ

Bölgede metrekareye 180 metreküp yağış düştüğünü, en çok etkilenen Borçka ve Murgul ilçelerinde eğitime 2 gün ara verildiğini belirten Artvin Valisi Kemal Cirit, bu iki ilçe arasında ulaşım yapılamadığını anlattı, Hopa – Borçka yolunda ise geçişlerin kontrollü olarak sağlandığını söyledi. Toprak kaymaları, olası heyelan tehlikesi ve kabaran dere suları nedeniyle tehlike altında kalan bazı evlerin tahliye edildiğini, bazılarının da tahliyesine çalışıldığını kaydeden, Kriz ve Koordinasyon Merkezinin çalışmalarına başladığını ifade eden Artvin Valisi Cirit, çevre illerden de iş makinesi talebinde bulunduklarını anlattı. Cirit, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da taziye dileklerini ilettiğini sözlerine ekledi.

LİMAN ODUNLA DOLDU, DUYAN KOŞTU

Rize’nin Çayeli ilçesinde de şiddetli yağışlar sonrası taşan Senoz Deresi’nin Karadeniz’e sürüklediği ağaç ve odunlar dalgaların etkisiyle Çayeli Liman içerisinde birikti. Tonlarca odunun limana biriktiğini duyan kadın erkek çok sayıda vatandaş kışlık yakacağını temin etmek için odun toplamaya başladı. Dev dalgalara rağmen odunları denizden çıkaran vatandaşlar motorlu testere ile parçaladı, kamyonlara yükleyerek evlerine götürdü. Vatandaşlar. ‘Kıyıya hamsi değil odun’ vurdu yorumunda bulundu.

İŞ MAKİNESİ KİRALADI

Bu arada bir vatandaş liman sahasında biriken odunları toplamak için iş makinesi kiraladı. Uyanık vatandaş kısa sürede tonlarca odunu kıyıya taşıyarak kamyonlara yükledi. Su seviyesi yüksek olan Senoz deresi denize odun sürüklemeye devam ediyor.

KAYIP ORMAN İŞÇİSİNE ULAŞILDI

Bu arada Çayeli İlçesi Seslidere Köyü'nde dün geceden itibaren haber alınmayan orman işçisi Servet Gündoğdu'ya ulaşıldı. AFAD ekiplerinin sabah saatlerinden itibaren aradığı işçinin gece heyelan nedeniyle yolun kapanması üzerine bir eve sığındığı ve geceyi burada geçirdiği öğrenildi. Yağışın devam etmesi nedeniyle evden çıkamadığı ve telefonların çekmemesi nedeniyle arkadaşlarına haber veremediği belirtildi.

 

(dha / Adem Güngör - Muhammed Kaçar)