'Aşağılanmadan izlenebilen bir film'

Diyanet İşleri Başkanlığı, beyazperdede aradığı özeni ve inceliği 'Takva' filminde buldu. Diyanet dergisi dokuz Altın Portakal'lı filme övgü yağdırdı.

ANKARA/İSTANBUL - Diyanet İşleri Başkanlığı, beyazperdede aradığı özeni ve inceliği 'Takva' filminde buldu. Diyanet dergisi dokuz Altın Portakal'lı filme övgü yağdırdı. Derginin 'Dini ve dindar insanları aşağılamadığı için önemli bulduğu' filmle ilgili tek sıkıntısı "Mütedeyyin (dinin gereklerine uygun yaşayan) insanları rahatsız edebilir" dediği erotik rüya sahnesi oldu.
Yönetmenliğini Özer Kızıltan'ın, başrolleriniyse Erkan Can, Settar Tanrıöğen ve Güven Kıraç'ın üstlendiği filmde, dini inançları kuvvetli, hayli içekapanık bir insan olan Muharrem'in bir şeyhin kira gelirlerini toplama görevini üstlendikten sonra yaşadığı hızlı değişim konu ediliyor.
Diyanet dergisi, filmi sinematografik ve 'teknik' açıdan kusursuz buldu: "Sinemamızda sık sık şahit olduğumuz şey, din adına çekilen neredeyse her karenin aksaması, doğru, dürüst yapılmaması, örneğin namaz kılan başrol oyunucusunun bile namazın erkanını layıkıyla yerine getirememesi ve sonuçta trajikomik durumların ortaya çıkmasıdır. Bu filmde bu durum belli bir seviyeye kadar aşılmış görünüyor."
Yazıda filmin, tartışma yaratacağı yorumunda da bulunuldu: "Dindarlığın en mahrem ve en çok didiklenen alanına, propaganda veya aşağılama dışında yaklaşarak sade bir müminin sınıf atlayarak geçirdiği değişimi anlatan ve bunu başarılı bir biçimde gerçekleştiren 'Takva' özellikle konusu itibarıyla bu ülkede çok tartışılır." Yazıda filme adını veren takva kavramı da açıklandı: Korkmak, Allah'tan çekinmek, Allah korkusuyla günahtan korunmak, Allah'ın emir ve yasakları konusunda titizlik göstermek.
34 yerli 'mesele'den biriydi
'Takva', Hollywood'un gişede zirveyi art arda gösterime giren 34 yerli yapıma bıraktığı 2006 yılının beğenilen filmlerdendi. Filmi 4 Ocak'a kadar 297 bin 585 kişi izledi. Günlük hayatlarının namaz, zikir gibi pratiklerini beyazperdede pek de sık görme fırsatı bulamayan İslami kesimden izleyiciler de salonda yerini aldı. (Radikal, anka)