'Asayiş sorunlarının başı ve sonu var, polis tek başına yeterli olmaz'

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, yeni görevine iddialı başladı. Emniyet'te törenle karşılanan Köksal, "Polis kanunsuzların korkulu rüyası, mazlumların ise sığınacağı bir liman olacak" dedi.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, yeni görevine iddialı başladı. Emniyet'te törenle karşılanan Köksal, "Polis kanunsuzların korkulu rüyası, mazlumların ise sığınacağı bir liman olacak" dedi.
İzmir Valiliği görevinden Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atanan Köksal, yeni görevine dün başladı. Köksal, Emniyet Genel Müdürvekili Necati Altıntaş tarafından polis bandosu ve merasim takımıyla karşılandı. Törende hazır bulunan genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarına seslenen Köksal, "Polis suç çeşitleri ve teknolojideki yeni değişiklikler karşısında daha duyarlı ve daha gayretli olacak, daha iyi eğitim alacak. Vatandaşa en iyi hizmet vermenin gayreti içinde olacağız" diye konuştu.
'Gençleri koruyacağız'
Köksal, teşkilatın, toplum destekli polis çalışmaları içerisinde olacağını, gençler üzerinde oynanan oyunları engellemek için çalışacağını söyledi. 'Polis amca, polis abla, polis ağabey' imajını güçlendireceklerini belirten Köksal, daha sonra gazetecilerle bir araya geldi. Köksal, insanların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden gelen imkânlar ölçüsünde garantiye almak için gayret göstereceklerini söyledi.
Köksal, asayiş suçlarının azaltılması yönünde bir çalışması olup olmayacağının sorulmasına üzerine, asayiş hizmetlerinin sadece polisiye bir olay olmadığını; başı ve sonu olduğunu söyledi. Yeni Emniyet Müdür Köksal, "Sonu, asayiştir. Ama temelde şehircilikten ve göçten kaynaklanan bir durum vardır. Bu durumda arkadaşlarımız, belediye yetkilileriyle işbirliği yaparak sorunu ortadan kaldırmaya çalışırlar. Okul önündeki şiddet meselelerine de tek başına polisiye bir sorunmuş gibi bakmak yanlış
olur. Eğitimin bir parçasıdır ama, bu parçanın içerisinde polis vardır" dedi. Öncelikli hedeflerinin neler olacağı sorulan Köksal, "Suç unsuru tek değil. Birisiyle mücadele edeceğimizi söylediğimiz zaman, diğerlerini sanki göz ardı etmişsiniz gibi bir anlam çıkar. O bakımdan biriyle değil, topyekûn hepsiyle mücadele edeceğiz" diye konuştu.
Hrant Dink suikastinin ardından 'kurumlararası çatışma' anımsatılınca Köksal şöyle konuştu: "Asker, polis, jandarma. Her kurumun kendine ait bir görevi, fonksiyonu var. Bu fonksiyonun toplamı, devlet fonksiyonunu yerine getirmektir. Herkes bir ayağını yerine getirir. Parçaların elbette uyum içerisinde olması lazım ki çark dönsün. Herkesin en iyi diyalog ve çalışmayı sürdüreceğinden eminim."