ASELSAN mühendisi için rapor: Gazdan öldü

ASELSAN mühendisi için rapor: Gazdan öldü
ASELSAN mühendisi için rapor: Gazdan öldü
Ankara'daki evinde ölü bulunan ASELSAN'da çalışan İzmirli mühendis Erdem Uğur'un, Adli Tıp Kurumu'dan çıkan ön otopsi raporunda, alkol ve uyuşturucu almadığı, vücudunda darp izine rastlanmadığı, gaz zehirlenmesinden öldüğü belirtildi.

RADİKAL - İş arkadaşlarına cep telefonu ile mesaj gönderen Erdem Uğur, rahatsız olduğunu ve işe gelemeyeceğini söyledi. Daha sonra, manyetik alanında uzman, İzmirli ve bekar olan mühendis Erdem Uğur'dan haber alamayan arkadaşları, durumunu öğrenmek için önceki gün Çankaya Cebeci Mahallesi'ndeki evine geldi. Kapıyı çalan arkadaşları içerden ses gelmeyince durumu polise bildirdi. Polisler, Erdem Uğur'un dairesine girdiğinde 'Dikkat gaz açık' yazılı bir uyarı notuyla karşılaştı. Uğur, yanında mutfak tüpü, tüpün hortumu da yatağın içindeyken ölü halde buldu. Yapılan inceleme ardından mühendis Erdem Uğur'un cenazesi savcının talimatıyla Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Polis, Uğur'un yanında bulunan mutfak tüpünü 2 gün önce telefonla sipariş ettiğini belirledi, dosyaya 'İntihar' notu düşülürken, tüm olasılıkları araştırmak için Uğur'un cep telefonu kayıtlarını da incelemeye aldı. Mühendisin cenazesi, otopsi ardından toprağa verilmek üzere İzmir'e götürüldü. Uğur'un ailesi genç mühendisin kısa süre önce Ankara'da aldığı eve taşınmayı planladığını anlattırken, olayın aydınlanması için suç duyurusunda bulundu.

ÖN RAPOR TAMAMLANDI

Ankara Keçiören Adli Tıp Kurumu, Aselsan mühendisi Erdem Uğur'un ölümüyle ilgili ön raporu tamamladı. Alkol ve uyuşturucu almadığı belirlenen mühendisin vücudunda darp izine rastlanmadığı, "Gaz zehirlenmesinden öldüğü saptanmıştır" denildi.

Ailesi tarafından cenazesi alınan Erdem Uğur, için bugün Bayraklı Manavkuyu Camii'nde öğle namazıın ardından cenaze töreni düzenlendi. Cenaze namazına Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, mühendisin yakınları, iş ve okul arkadaşları katıldı. Ayakta, yakınlarının desteğiyle güçlükle durabilen baba Sezai Uğur, oğlunun tabutunun başında dua edip, "Oğlum benim. Sana doyamadık" diye gözyaşı döktü.

Uğur'un, Gediz Üniversitesi'nde Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyan kız kardeşi Meltem Uğur da kısa bir süre tabutun başına gelip, dua etti. Erdem Uğur'un arkadaşları ise intiharı gerektiren bir neden olmadığını, herkes tarafından sevilen biri olduğunu, hayat dolu bir insan olduğunu söyledi.

Kılınan cenaze namazında kadınlar da erkeklerle birlikte ön saflarda yer tuttu. Evin önünde cenaze arabasının gelmesini bekleyen ve 3 günden bu yana sakinleştirici iğneyle, yakınları tarafından destekle ayakta durabilen anne Ferdane Uğur, "Oğlum Erdem" diye seslendi. Erdem Uğur, gözyaşları arasında Bornova Mezarlığı'nda toprağa verildi.

GÜRSEL TEKİN, MÜHENDİSLERİN ÖLÜMÜNE İLİŞKİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

  CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Aselsan mühendisi Erdem Uğur'un ölümünden sonra, bu ölümün 8 yıl içerisinde Aselsan'daki 6. şüpheli ölüm olduğunu belirterek, TBMM Başkanlığı'na meclis araştırma önergesi verdi. Gürsel Tekin, araştırma önergesini TBMM Başkanlığı'na sundu. Tekin önerge gerekçesi olarak şunları dedi; "Türkiye, geçtiğimiz sekiz yılda, farklı zaman aralıklarında Aselsan'da görevli mühendislerin ölümleriyle sarsılmıştır. Aselsan mühendisi Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006'da aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde, Halim Ünal 17 Ocak 2007'de kafasından tek kurşunla vurulmuş halde ölü olarak bulunmuştur. Ünal'ın ölümünden 9 gün sonra 26 Ocak 2007'de ise bir başka Aselsan mühendisi Evrim Yançeken, oturduğu binanın altıncı katından düşerek hayatını kaybetmiştir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu üç mühendisin Aselsan'da önemli askeri projelerde çalıştıkları ve bu nedenle öldürüldüklerine dair haberler basında geniş yer bulmasına rağmen soruşturmalar 'intihar' olarak kayıtlara geçmiş, kamuoyundaki soru işaretler giderilememiştir. Bu soru işaretleri, 9 Ekim 2007'de yazılım mühendisi Burhanettin Volkan, askerliğini yaparken nöbeti esnasında intihar ettiği iddiası ve 25 Ocak 2013'te mühendis Hakan Öksüz'ün Ankara'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmesiyle derinleşmiştir. 15 Ocak 2015 tarihinde yine Aselsan mühendisi olan Erdem Uğur'un evinde ölü olarak bulunması bizlerin ve kamuoyunun taşıdığı derin kaygıları artırmıştır. Uğur'un ölümü kurumdaki 6. şüpheli ölüm olarak kayıtlara geçmiştir. Yukarıda detayları verilen kayıpların, intihar mı yoksa cinayet mi olduğu konusunda birçok araştırma ve inceleme yapılmış, ancak stratejik projelerde çalışmakta olduğu bilinen mühendislerimizin şüpheli ölümlerinin aydınlatılmasında yetersiz kalınmıştır. Bu bağlamda, yaşanan bu önemli kayıpların gereğince soruşturulması, yaşanan altı ölümün de aydınlatılması için bu araştırma önergesinin kabulü büyük önem taşımaktadır."

DHA/CİHAN