Asgari ücret gibi burs!

Dershaneler Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) başarılı öğrencilere otomobil, tatil vaatleri verirken, kervana Yurt-Kur da katıldı. Yurt-Kur, ÖSS'de dört puan türünün ilk 100'üne giren öğrencilere, asgari ücrete yakın burs vereceğini açıkladı.

ANKARA - Dershaneler Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) başarılı öğrencilere otomobil, tatil vaatleri verirken, kervana Yurt-Kur da katıldı. Yurt-Kur, ÖSS'de dört puan türünün ilk 100'üne giren öğrencilere, asgari ücrete yakın burs vereceğini açıkladı. Ancak ayda 330 YTL'lik bu bursun şartı, bir devlet üniversitesinin tercih edilmesi.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), '2005 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu yayımladı. Öğrencilerin sınavın ardından yapacakları tercihler ve üniversitelerin bölümlerindeki kontenjanlara ilişkin detaylı bilgiler bulunan kılavuzda, sınavı kazanan ve yerleştirilen öğrencilere Yurt-Kur tarafından verilen burs miktarında da geçen yıla göre değişiklik yapıldığı görüldü.
'Milli'lere de burs var
Buna göre, sınavın ardından üniversiteye yerleştirilen öğrencilere yönelik öğrenim kredisi, dört puan türünün ilk 100 sıralamasına girmiş olanlara daha yüksek miktarda verilecek. Halen ayda 110 YTL olan öğrenim kredisi, dört puan türünden birinde 100'lük listeye girenler için 330 YTL'ye çıkarılacak. Ancak yeni uygulama için bir şart var. Devlet üniversitesinin seçilmesi, vakıf, üniversitelerinin daha cazip olan burs imkânlarına karşılık olarak konulan 'en başarılı öğrencilere' 330 YTL öğrenim kredisinden yararlanabilmek için, öğrencilerin bir devlet üniversitesini tercih etmiş olması gerekiyor. Bu haktan, spor dallarının herhangi birinde amatör olarak milli olmuş ve yurtiçinde yükseköğrenim görmeye karar vermiş öğrenciler de yararlanacak.


    http://www.radikal.com.tr/7493587493580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.