Aşı kampanyası başlatılmalı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Ünver, susuz başkentte aşı kampanyası başlatılması gerektiğini söyledi. Ünver, "Okullarda yaygın bir aşı kampanyası, açılışla birlikte ivedi zorunluluktur.

ANKARA - Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhami Ünver, susuz başkentte aşı kampanyası başlatılması gerektiğini söyledi. Ünver, "Okullarda yaygın bir aşı kampanyası, açılışla birlikte ivedi zorunluluktur. Ayrıca öğrencilere düzenli biçimde kolonyalı mendil dağıtılması yararlı olacaktır" diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan ise Ankara sularında yapılan kontrollerde değerlerin normal çıktığını, ishal salgını olmadığını, ama kesinti sürerse salgın riskinin de devam edeceğini söyledi.
İlk altı saat uyarısı
Buzgan, ilk altı saat boyunca akacak ilk suyla sadece tuvalet temizliği yapılması ve çiçeklerin sulanması, bu suyun kaynatılmadan içilmememesi gerektiği yolundaki uyarısını yineledi.
Buzgan, Ankara'ya getirilmeye çalışılan Kızılırmak suyunu da değerlendirdi: "Suda sülfat oranı en fazla litrede 250 miligram olmalı. Kırıkkale'de içme suyu olarak kullanılan Kızılırmak suyunda baraja girişte 355 miligram sülfata rastlandı, baraj çıkışında bu oran 293 miligrama düştü." Fazla sülfatın suyun tadını bozacağını ve ishale yol açabileceğini söyleyen Buzgan, Kızılırmak suyunun diğer sularla karıştırılarak içilebileceğini savundu.
Ne kadar su var?
Öte yandan Ankara'da ne kadar su kaldığı konusu da kafaları karıştırdı. CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, "Gökçek, Ankara'nın 40 günlük, DSİ Genel Müdür Vekili ise beş aylık su rezervi olduğunu açıkladı. Hangisi doğru?" diye sordu. Gökçek önceki gün bir TV programında Ankara'nın hiç yağmur yağmasa bile altı aylık suyu olduğunu söylemişti. Kesintiyle bunun yedi-dokuz ay kullanılması hedeflenmişti. (Radikal, anka)