Aşı konusunda iddia ve gerçek

Aşı korumakta kullanılan thimerosal maddesinin ABD'de yasaklandığı iddiası doğru değil. Daha iyi bir koruyucu madde henüz bilinmiyor. Türkiye'deki aşılar, ölçüleri aşmıyor.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Radikal gazetesinin dünkü 'Bu nasıl sorumsuzluk' manşetine Vatan gazetesinden itiraz geldi. Vatan gazetesi muhabiri Uğur Koçbaş, "Haberlerimde hiçbir zaman 'Thimerosal otizm yapıyor' gibi kesin bir ifade kullanmadım. Sadece 'iddia'yı dile getirdim. Haberi Vatan'dan 13 gün sonra yapan bir gazetenin birinci sayfa spotunda 'Otizme neden oldu' şeklinde kesin bir ifade kullanılmış olması, kendi tercihleridir" dedi. Koçbaş, Radikal'in, iddialara ilişkin kesin bilimsel kanıtların bulunmadığını anlatan haberine karşı açıklama yaptı.
17 ve 21 Ağustos tarihleri arasındaki haberlerinde, bebek ölümlerini önleyebilmek için kullanılan aşılarda bulunan cıva bileşiği 'thimerosal'ın çocuklarda otizme yol açabildiğini öne süren Uğur Koçbaş, açıklamasında şunları söyledi: "Hakkında kuşkular bulunduğu için başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere İngiltere, İskandinav ülkeleri ve hatta Rusya'da yıllar önce yasaklanan bir maddenin neden bu kadar sert bir şekilde savunulduğunu anlamak zor. Radikal'e demeç veren İstanbul Tabip Odası Aşı Komisyonu üyesi Dr. Güray Kılıç, 'İçinde thimerosal olmayan aşı üretilebilir ama pahalı' diyor. Konu insan sağlığı olduğunda her zaman kolay ve ucuza kaçtığımızı göstermek için bundan daha güzel bir kanıt olabilir mi?"
İşte rapor
Oysa ki Koçbaş, internette herhangi bir arama sitesine girip 'thimerosal' yazsaydı, birçok bilginin yanı sıra ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) 8 Ağustos 2004 tarihli 'Aşılarda Cıva' başlıklı raporuna ulaşacaktı.
ABD'de tüm gıda ve ilaçların piyasaya sürülmesinde tek yetkili olan FDA raporunda, "Aşılarda yıllardır koruyucu olarak kullanılan thimerosaldan dolayı hiçbir nerotoksikolojik etkiye ve rapor edilmiş bir vakaya rastlanmadı. Buna karşın FDA iddialar üzerine aşı üreticileriyle başka bir koruyucu madde kullanılması konusunda tartışmalarını sürdürüyor" ifadelerine rastlayacaktı.
Ayrıca aşılardaki 'thimerosal'ın doğada bulunan 'metilcıva' şeklinde değil organik etilcıva şeklinde olduğu, bazı aşılarda 1 ile 0.5 mikrogramın altında kullanıldığı ve hiçbir toksikolojik etkiye dair bilimsel kanıt bulunmadığı da rapora yansımış durumda. ABD Ulusal Aşı Programı'nın internet sitesinde de thimerosal maddesiyle ilgili sorular şöyle yanıtlanmış:
'Bilimsel kanıt yok'
Aşılardaki cıvanın çocuklara toksik etki yaptığını duydum. Bu doğru mu?
Hayır, bugüne kadar aşılardaki thimerosalın çocuklarda toksik etkiye neden olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunamadı. 1999 yılından bu yana da içeriğinde thimerosal bulunan birçok aşıya FDA tarafından lisans verildi.
Thimerosallı aşıların güvenliği konusunda Federal Hükümet tarafından ne tür bir araştırma yürütülüyor?
Hükümet aşılardaki thimerosalın olası etkileri için yapılan tüm araştırmalara katıldı. FDA'ya bağlı İlaç Enstitisü'nün 2004 raporunda otizmle thimerosallı aşılar arasında herhangi bir ilişki olmadığı yer alıyor.
'Kalıcı etkisi bulunamadı'
Öte yandan, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Kadriye Yurdakök ile Başkent Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Gonca Yılmaz'ın 'Thimerosal ve Çocuk Çağı Aşıları' başlıklı bilimsel makalesinde, aşılarda 'etilcıva' olduğu, bu maddenin vücutta organik bileşiklere bağlandığı ve kalıcı bir etkisinin olmadığı yazıyor. Makalede şu ifadeler yer alıyor:
"Doğada organik cıva bileşikleri daha çok 'metilcıva' şeklinde. En çok tatlı su balıkları ve bu sularda yaşayan diğer canlılarda bulunmaktadır. Balık yiyen kuşlar ve memeliler yüksek oranda metilcıvaya maruz kalabilmektedir. Thimerosaldaki cıva ise etilcıva şeklinde olup organik moleküllere bağlandığı için vücutta serbest olarak dolaşmaktadır. Bununla birlikte bu organik cıva bileşiğinin hangi dozlarda nörolojik gelişimi bozacağı tam olarak belirlenememiştir. Ayrıca şimdiye dek metilcıvanın güvenlik aralığı tanımlanmış olsa da (FDA önerisine göre günde en fazla kilogramda 0.4 mikrogram alınması önerilmektedir) etilcıvanın kullanımı için yazılı bir bilgi yoktur."
Makalede, aşılarda bu maddenin neden kullanıldığı şöyle açıklanıyor: "Özellikle birden çok dozu içeren aşı flanktonlarında, bu madde yaygın olarak bakteriyel bulaşmayı engellemek için kullanılmaktadır. Kullanılan konsantrasyonlarında ideal bir koruyucu madde olarak görülmektedir."
Eldekilerin 'en iyisi'
Koçbaş'ın, 'diğer koruyucu maddelerin pahalı olduğu için kullanılmadığı' iddiasına gelince, yine aynı makalede şu görüşlere yer veriliyor: "Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çalışmalar yapmaktadır. Thimerosal alternatifi yan etkileri az olabilecek bir koruyucu madde aranmakta, aşıların kombine edilip kullanılmasıyla alınan toplam koruyucu madde dozu azaltılmaya çalışılmaktadır. Üzerinde çalışılan birçok kimyasal madde vardır. (örneğin iki penoksietanol). Ancak henüz hiçbiri bakteriyel bulaşmayı engellemekte thimerosal kadar başarılı değildir. Koruyucu maddenin değiştirilmesi, yeni bir ürünün piyasaya konulması anlamına geldiğinden, lisans alması oldukça uzun bir süreç olacaktır. Bununla birlikte 12 aya kadar uygulanan üç dozluk DBT, Hepatit B ve Hemofilus influenza aşısı içindeki cıva miktarı WHO tarafından önerilen toksik sınırı geçmemektedir."


    http://www.radikal.com.tr/7562657562650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.