'Aşı oldular, sonra öldüler!'

İSTANBUL - Alman Bild gazetesi ülkede yedi kişinin domuz gribi aşı olduktan sonra öldüğünü açıkladı. Paul-Ehrlich Enstitüsü sözcüsü Susanne Stöcker, ölümlerin aşıdan kaynaklandığını söylemenin mümkün olamayacağını, aşı olmaları tavsiye edilen risk grubunda bulunan ağır hastaların bu hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceğini söyledi.
Bild’e göre vakalar şöyle: 
* Akciğer enfarktüsü geçiren 21 aylık bir çocuk, domuz gribine karşı Pandemrix aşısı olduktan bir gün sonra öldü.
 * Daha önceden çeşitli hastalıkları olan 65 yaşındaki bir kadın aşı olduktan sonra öldü. Kadının ölümünün aşıyla ilgili olmadığı açıklandı. 
* Bayer şirketinde çalışan 46 yaşındaki bir kişi aşı olduktan bir gün sonra kalp krizi geçirerek öldü. 
* 55 yaşındaki bir öğretmen aşı olduktan 6 saat sonra evinde kalp krizinden öldü. Kalp krizinin aşıyla ilgisi olmadığı öğrenildi. 
* Şeker hastası 65 yaşındaki bir kadın, aşı olduktan iki gün sonra öldü. 
* 92 yaşındaki bir kadın aşı olduktan 3 gün sonra öldü. 
* Cuma günü aşı olan solunum yolu hastası bir kişi önceki gün öldü.  

AB’de aşı var mı?
Almanya’da domuz gribine yakalananların sayısının yaklaşık 76 bin olduğu, ancak gerçek sayının bundan çok daha da fazla olabileceği belirtiliyor. Ülkede domuz gribi ndeniyle ölenlerin sayısı da 20’ye yükseldi.
80 milyon nüfuslu Almanya, domuz gribine karşı 50 milyon doz aşı satın aldı. Ve ücretsiz aşılama yapıyor.
“Olası grip salgınlarında üretilen ilk aşıları biz alalım” diyerek ilaç firmalarıyla anlaşmalar imzalayan Avrupa Birliği ülkeleri domuz gribi aşısı konusunda ilk harekete geçenlerden.
İspanya domuz gribine karşı 37 milyon doz, Yunanistan ise 700 bin doz aşı aldı. İspanya’da hastalıktan 90, Yunanistan’da 10 kişi öldü.
ABD’de aşılama 6 Ekim’de başlamıştı. Britanya, Fransa, Belçika, İtalya’da ekim sonunda aşılamaya başladı.
206 ülkeye yayılan domuz gribinden ölenlerin sayısı 6 bin 250’i geçti. Uzmanlar domuz gribinin ‘korkulduğu kadar’ öldürücü olmadığını, ancak çok hızlı yayıldığını, ileride mevsimsel gribi ortadan kaldırıp onun yerine geçebileceğini belirtiyor. (Radikal)