Aşı yapmak zorlu iş

Dicle Sağlık Ocağı çalışanları bölgede aşısız çocuk bırakmamak için büyük çaba harcıyor. Sağlıkçılar, baraj gölünü geçip 15 hanelik Gündoğdu Köyü'ne ulaşabilmek için dumanla haber göndererek kayık istedi.

DİYARBAKIR - Dicle Sağlık Ocağı çalışanları bölgede aşısız çocuk bırakmamak için büyük çaba harcıyor. Sağlıkçılar, baraj gölünü geçip 15 hanelik Gündoğdu Köyü'ne ulaşabilmek için dumanla haber göndererek kayık istedi.
Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı Kızamık Aşısı Kampanyası'nde görev alan Dicle Sağlık Ocağı ekibi bölgedeki köy ve mezralara ulaşabilmek için her yolu deniyor. Sağlıkçılar zaman zaman terör eylemlerine de sahne olan dağlık alanda son olarak 'çok eski bir' haberleşme yöntemi kullandı. Gündoğdu Köyü'ne gitmek için yola çıkan üç kişilik ekip Kralkızı Baraj Gölü kıyısana kadar geldi. Balıkçıların, "Buralarda cep telefonu çekmez. Köyde telefon da yok. Ateş yakın onlar görüp gelir" demesi üzerine sağlık memuru Bekir Yavuz, ebe Eda Yalçınkaya ve şoför Celal Akın çalı çırpı topladı. Sağlıkçıların yaktığı ateşten yükselen dumanlarla birlikte karşı kıyıdaki köylüler kayık gönderdi. Sağlıkçılar kayıkla karşıya geçip evleri tek tek dolaştı, 0-5 yaşındaki çocuklara kızamık aşısının yanı sıra verem, difteri, boğmaca ve hepatit-B aşısı yaptı.
Ebe Yalçınkaya, "Her türlü olumluzluğa rağmen görevimizi yaptık. Köyde aşısız çocuk bırakmadık" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7446557446550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.