Aşıda zamanla yarış var

Aşıda zamanla yarış var
Aşıda zamanla yarış var

Kanada?da çocuklar da domuz gribine karşı aşılanırken, ABD?de aşı karşıtı gösteriler sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü ise aşı sıkıntısına dikkat çekerek özellikle yoksul ülkelerin risk altında olduğunu duyurdu. FOTOĞRAFLAR: AP

ANKARA İSTANBUL -  Domuz gribi aşılarının Hıfzısıhha’da yapılan ön kontrollerinin olumlu çıkması üzerine dün 81 ile sevkıyata başladı. Ancak Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, aşıların son kontrolleriyle ilgili olumlu rapor alınmadan başlanılmayacağı bildirildi.
Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, H1N1 aşılarının Refik Saydam Hıfzısıhha merkez laboratuvarlarında yapılan ön kontrollerinin olumlu sonuçlandığı, zaman kazanmak için aşıların illere gönderildiği vurgulandı:
“Merkezimizden son kontrollerle ilgili olumlu rapor alınmadan aşı uygulamasına başlanılmayacaktır. Uygulama için her türlü hazırlık tamamlanmıştır. Son kontrollerin olumlu raporu alındığında hem bu husus, hem de aşı uygulamasının aşamaları kamuoyumuzla paylaşılacaktır.”

İstanbul’a 60 bin doz
İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu da ilk etapta 60 bin aşı geldiğini belirtti. Dokucu,  “Kentte ilk etapta aşılanacak sağlık personeli, öğrenciler ve risk grupları da dahil olmak üzere aşı yapılan kişi sayısı 3.5 milyonu bulabilir” dedi.

Türkiye ‘teyakkuz’da, CHP Meclis araştırması istedi
* CHP, başta domuz gribi olmak üzere salgın hastalıkların varlığı, gerçekliği ve alınması gereken tedbirler konusunda toplumda var olan tereddütlerin giderilmesi ve ileride bener durumun yaşanmaması için Meclis araştırması istedi. 
* Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce grip önlemleri konusunda öğretmenlere seminer verildi. 
* Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde, halka broşür dağıtılırken, Türkçe bilmeyen yaşlılara da Arapça ve Kürtçe de anlatılmaya çalışıldı. Görevlendirilen bazı sağlık personeli de ilçe merkezindeki ilk ve orta dereceli okullardaki öğrencilere önlemleri anlattı.
* Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, belediyeye ait otobüs, deniz otobüsü, vapur ve bekleme salonlarında domuz gribine karşı ilaçlama başlattı.
*l Üç vaka görülen Mardin’de  okullar dezenfekte ediliyor. 
* Kayseri 12. Eczacı Odası Başkanı Ahmet Çavuşoğlu, daha önce eczanelerde çok fazla satılmayan antibakteriyel jellerin kısa sürede tükendiğini belirtirken paniğe gerek olmadığını, jel talebinin en kısa sürede giderileceğini müjdeledi. 
* Tekirdağ’da okullar, yurtlar, dershaneler, kamu kurum ve kuruluşları, toplutaşıma araçlarında dezenfeksiyon çalışmalarına başlandı.

Sivas’ta üç vaka daha
* Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde üç sağlık çalışanının ardından üç kişi daha domuz gribine yakalandı. (Radikal)