'Asıl bölücü olan Avşar'a yapılan'

'Asıl bölücü olan Avşar'a yapılan'
'Asıl bölücü olan Avşar'a yapılan'

?Halkı kin ve düşmanlığa sevk?le suçlanan Avşar?a ÇGD?den destek geldi. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

ANKARA - Baba tarafı Kürt anne tarafı Giritli Hülya Avşar’ın ‘Kürt açılımı’ sürecinde Milliyet gazetesinden Devrim Sevimay’la yaptığı söyleşi nedeniyle suçlanmasına Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden (ÇGD) sert tepki geldi. ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay, Hülya Avşar hakkında ‘halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği’ iddiasıyla soruşturma açılmasını şu sözlerle eleştirdi: 
“Hülya Avşar röportajında Türkiye’deki  pek çok  ailede yaşanan etnik ayrılıklı gerçeği, bilinen bir durumu hatırlatt. Hülya Avşar röportajında, farklı kökenlerden geldikleri için  anne-babasını  reddettiğini mi açıklasaydı, salt bu  nedenle onlardan nefret ettiğini mi söyleseydi? Savcı bunu mu bekliyordu? Avşar’ın söyledikleri barışçı ve birleştirici. Asıl bölücü ve kışkırtıcı olan bu soruşturmanın açılması. Bu davada Hülya Avşar toplumu tehdit  için araç olarak kullanılıyor. ‘Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla’ düşüncesiyle tüm topluma tehdit amaçlanıyor. Aynı şekilde, gazeteci Devrim Sevimay’ın görevini engelleme, otosansüre zorlama girişimidir.”
Hürriyet gazetesinin önceki günkü haberine göre yankı uyandıran söyleşinin  ardından İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Hülya Avşar ile ropörtajı gerçekleştiren gazeteci Devrim Sevimay’ı ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vermeye çağırdı. Soruşturma için “Bu bana yapılmış en büyük hakarettir” diyen Avşar, eğer hakkında dava açılırsa 1.5-4.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. (anka, Radikal)