Asıl ÖSS sonucu: Eğitimimiz çöktü

İki soru iptal
ÖSS'ye giren 1 milyon 728 öğrenciden, 1 milyon 362 bini 160 puanlık barajı aşabildi. 185 ve üstü puan alarak dört yıllık bir lisans programı tercih hakkı kazanan adayların oranı yüzde 56.6. İki soru da iptal edildi.
Fenler zirvede
Sıfırcı öğrenci sayısı bir yılda 6 bin artışla çöküntüyü kanıtladı: 32 bin kişinin sayısal ve sözel ham puanı 0.5'ten az. Derece alanlar fen ve Anadolu mezunu. Genel liseler vahim. Akşam ve meslek liseleriyse diplerde.
Doğu başarısız
Sayısalda İstanbul Atatürk Fen'den Serhat Karahan, sözelde Ankara Yıldırım Beyazıt Anadolu'dan Eren Eraslan, eşit ağırlıkta Adana Fen'den Fatma Başak Aydemir birinci. Şırnak ve Hakkâri en kötü iller.

İSTANBUL - Adana Fen Lisesi'nden Fatma Başak Aydemir, ÖSS'de eşit ağırlıklı puan türünde birinci oldu. Sözel puan türünde de ikinci olan Aydemir, Final Dershanesi Yönetim Merkezi'nin bulunduğu Maslak Ata Center'da, kendisi gibi dereceye giren arkadaşları, sayısal puan türünde Türkiye ikinciliğini paylaşan Trabzon Yomra Fen Lisesi'nden Çağrı Sarıöz ile İzmir Fen Lisesi'nden Binnur Balkan ile birlikte sınav sonuçlarını televizyondan izledi.


Büyütmek için tıklayınız

Çok mutlu ve heyecanlı olduğunu anlatan Aydemir, "Sistemli ve yoğun bir çalışma, başarımın en önemli etkenlerindendi. Adana Fen Lisesi mezunu oldum. Bu yıl ilk defa düzenli olarak dershaneye gittim. Bölüm olarak bilgisayar mühendisliğini istiyorum. Ama üniversite konusunda karar veremedim. Boğaziçi Üniversitesi yakın gibi. Sınavda sakin olmam başarımda etkili oldu. Sınav sonuçlarını beklerken daha fazla heyecanlandım" dedi.
Ziraat mühendisi baba Mehmet Gıyasi Aydemir de sonucun sürpriz olmadığını söyledi. Kızının Adana Fen Lisesi'ne il birincisi olarak girdiğini, yatılı okuduğunu söyledi. Baba Aydemir, "Eşim Nuray Adana'da İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi'nde fizik öğretmeni. Eğitimiyle yakından ilgilendik. İlk 10'a gireceğini biliyorduk. Birinci olması, mutluluğumuzu iki kat artırdı. Çalışma koşulları nedeniyle ailemden ayrı kentte yaşamak durumunda kaldım. Kızım da kurs aldığı dershane tarafından İstanbul'a götürüldü."
'Bize inek diyorlardı'
Veli Tayfun Kılıç, Adana Fen Lisesi'nden eşit ağırlık puan türünde Türkiye ikincilerinden. Kılıç, "Çok ve düzenli çalıştım, dershanedeki dersleri sürekli takip ettim, ailemden büyük destek aldım. Eşit ağırlık puan türünde Türkiye birincisi Fatma Başak Aydemir ile aynı sınıfta okuduk. Aramızda tatlı bir rekabet vardı. Çok çalıştığımız için arkadaşlarım, bana ve Fatma Aydemir'e 'inek' deyip dalga geçiyorlardı. Sınavdan sonra Fatma sınavının iyi geçtiğini, bazı biyoloji sorularında zorlandığını söylemişti" dedi.


Şampiyonluk primi: Otomobil ve seyahat

İSTANBUL - Sayısal puan türünde Türkiye birincisi, sözel puanda da Türkiye üçüncüsü olan Serhat Karahan, 180 soru içinde sadece bir Türkçe sorusunda yanlış yaptı. Karahan, "O sorunun da problemli olduğunu düşünüyorum" dedi.
Karahan, 2001 yılında da sadece bir Türkçe sorusunu yanlış yaparak Özel Okullar ve Devlet Parasız Yatılı Sınavları'nda Türkiye birincisi olmuştu.
Atatürk Fen Lisesi mezunu Karahan, Çemberlitaş'taki Fırat Kültür Merkezi'nde (FKM) düzenlenen basın toplantısına, babası İsa ve ablası Esra Karahan ile katıldı. Sonuçları duyunca gözyaşlarını tutamadığını belirten Karahan, "Annem başarımın gizli mimarı. Babam da çok destek oldu. Üç yıldır dershaneye gidiyorum. Günde dört saat çalışıyordum ancak sınav yaklaştıkça tempoyu biraz yükselttim. Hangi üniversitede okumak istediğime karar vermedim ama elektrik-elektronik okumak istiyorum. Koç, Sabancı, Boğaziçi, ODTÜ, Fatih Üniversiteleri olabilir." Karahan, dershanenin kendisine otomobil ve Avrupa seyahati sözü olduğunu basın mensupları önünde hatırlatınca, FEM Dershanesi Genel Müdürü Osman Cevdet Yavuz, Karahan'a Peugeot marka otomobil hediye edeceklerini ve Avrupa seyahatine göndereceklerini söyledi.


Sözel birincisi: Ben aslında sayısalcıyım

Beyazıt Anadolu Lisesi'nden Eren Eraslan sözel puan türünde Türkiye birincisi. Rehber öğretmeninin belirlediği programla lise 2'den itibaren planlı çalışan Eraslan, "Derece bekliyordum, ama birincilik sürpriz oldu. Planlı, programlı çalışarak başarıya ulaştım. Aslında sayısal öğrencisiyim.
Elektrik-elektronik ya da gen mühendisliği bölümlerini düşünüyorum. Bilkent, ODTÜ, Boğaziçi veya Fatih'i tercih edebilirim" dedi. Satranç ve masa tenisini seven Eraslan, sonucu İstanbul'dan arayan teyzesinin oğlundan öğrenmiş, televizyonlarda altyazıyı görünce çok heyecanlanmış.
İlkokul öğretmeni baba Adem Eraslan da, "Marmara depreminde Gölcük'teki Donanma İlköğretim Okulu'nda yöneticiydim. Birçok öğretmen gibi bu sıkıntılı dönemi atabilmek için Ankara'ya tayin istedik. Ankara'da da birincilik nasip oldu" dedi.


'Televizyonlar beni çekecek' demişti, çekti

Manisa Fatih Anadolu Lisesi'nden Eray Karakuzu, yabancı dil puan türünde Türkiye birincilerinden. Babası albay Kazım Karakuzu'nun görevi nedeniyle ilkokula Elazığ'da başlayan Karakuzu, "Aşırı ders çalışmam, İngilizceye büyük ilgim var. Basketbol ve dersi birlikte yürüttüm. Cevaplarımı karşılaştırdığımda Birinci olacağımı biliyordum. Hedefim Boğaziçi veya Bilkent. Tercüman olmayı düşünüyorum" dedi.
ODTÜ mezunu abla işsiz...
ODTÜ'den 3.5 yılda mezun olan endüstri mühendisi abla Miray Karakuzu da "Ben Anadolu lisesine girdiğimde Eray küçüktü, 'Ben ilerde üniversite sınavında Türkiye birincisi olacağım. Televizyonlar gelip beni çekecekler' demişti. ODTÜ mezunu olduğu halde iş bulamadığını söyleyen abla Gülay Karakuzu, "Umarım kardeşim benim gibi olmaz" diye konuştu.
Tatilde öğrendiler
Antalya Adem Tolunay Anadolu Lisesi'nden Sevim Hande Uğur, yabancı dil puan türünde Türkiye birincilerinden olduğunu, ailesiyle tatil yaptığı Kemer'de denize girerken arkadaşları ve öğretmenlerinin telefonuyla öğrendi. Uğur, "Yüksek puan alacağımı biliyordum fakat Türkiye derecesi beklemiyordum" dedi. Kitap okumayı ve yüzmeyi seven Uğur'un babası Mehmet Uğur, kızının evde çok ders çalışmadığını söyledi. Özel Saint Joseph Fransız Lisesi öğrencisi Sibel Aydın da birinciliğini tatilini geçirdiği Didim'de öğrendi. Aydın, "Başarımda okulumun payı çok büyük" diye konuştu.
(Radikal, aa, dha)