Asıl sorun orta ve hasarsız konutlarda

Bilim insanları ve mühendislik odaları Marmara depreminden gerekli derslerin çıkarılmadığını belirtiyor.

İSTANBUL - Bilim insanları ve mühendislik odaları Marmara depreminden gerekli derslerin çıkarılmadığını belirtiyor. Görüşler şöyle:
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası: Binalar deprem olmadan çökmeye devam ediyor. İktidarlar, 1999 depreminden bu yana yapılması gerekenler noktasında kayda değer hiçbir adım atmadı. İnsanlarımızı kaderleriyle baş başa bırakan tüm iktidarları, yaşanan ve yaşanması olası faciaların sorumlusu ilan ediyoruz.
Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muzaffer Elmas: Bölgede ağır hasarlı, orta hasarlı ve hasarsız olmak üzere üç tip bina bulunuyor. Ağır ve orta hasarlı binalarla ilgili süren bir uygulama var. Onarım için süre bir yıl uzatıldı. Ağır hasarlı binaların yıkımı ihale edildi, yapılıyor. Asıl sorun depremden kalan hasarsız çok katlı binalarda. Hasarsız çok katlı binalar risk taşıyor. Sadece Adapazarı'nda 3 bin civarında bu türde bina var. Bunların da hasarlı binalara uygulanan işleme tabi tutulması gerek. Zemin etüdü yapılacak, yeni yönetmeliğe uygun hale getirilecek. Halen hasarlı binalarda insanlar oturuyor. Adapazarı'nın gerçeği bu.
'Binalar iyi mücadele etti ama...'
İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Aykut Bozkurt: 1998'de güncellenen 'Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik' öncesi yapılan her binanın güçlendirilmesi gerekir. Binalarımız 17 Ağustos depreminde iyi mücadele etti, kendini savundu ve ayakta kalmayı becerdi. Binalarımız ayakta kaldı, ancak betonarmeyi oluşturan inşaat çeliği ve beton yoruldu. Olası İstanbul depreminde malzeme yorgunluğu göze çarpacaktır. Vatandaşlarımız bu durumu göz önünde bulundurmalı, binalarını analiz ettirmeli, gerekiyorsa güçlen-dirme projelerini hazırlatmalı. (Radikal, aa)