Asıl sorun teröre bakışta

Sabancı Center suikastı sanıklarından Fehriye Erdal hakkında Belçika'daki Gent Mahkemesi'nin verdiği karar Avrupa'da 'terörle mücadeleye' bakıştaki farklılaşmanın boyutunu ortaya koydu.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Sabancı Center suikastı sanıklarından Fehriye Erdal hakkında Belçika'daki Gent Mahkemesi'nin verdiği karar Avrupa'da 'terörle mücadeleye' bakıştaki farklılaşmanın boyutunu ortaya koydu. Terörle mücadele konusunda günün şartlarına uymayan belgelere yargı makamlarının 'dar yorumları' eklendiğinde bu tür kararlar kaçınılmaz. Avrupa'da terörle mücadele için en temel belgeyi 4 Ağustos 1978' de yürürlüğe giren 'Terörizmin Ortadan Kaldırılması Konusunda Avrupa Sözleşmesi' oluşturuyor.
Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, Erdal'ın, Belçika' da yargılanmasını sağlayabilmek için savunmasını bu belgeye dayandırdı. Terörle mücadele konusuna 'suçluların iadesi' temelinde yaklaşan bu belgede Erdal davasına konu olan 1. maddede, 'insanlar için tehlike oluşturacak şekilde bomba, roket, otomatik silah, mektup ya da paket bomba aracılığıyla gerçekleştirilen saldırılar'ın siyasi eylem olarak adlandırılamayacağı belirtiliyor. Başka bir deyişle bu unsurlarla yapılan saldırıların suçlunun iadesine, iade olmaması halinde bulunduğu ülkede yargılanmasına olanak sağladığı vurgulanıyor.
Farklı yaklaşım
Belçika'daki sorun, zaten günün şartlarını karşılamayan belgeye ilişkin yargı makamlarının yorum haklarını dar kullanmaları ve savcılığın Erdal'dan yana tavır almasından kaynaklanıyor. Bu unsura dikkat çeken Schmitz, "Belçika hükümetiyle yargıçlar olaya farklı bakıyor. Hükümet, Erdal'ın İstanbul'da işlediği suçtan dolayı Belçika'da ya da Türkiye'de yargılanması yönünde bir isteklilik sergiliyor. Federal başsavcı ise, tersine hareket ediyor. Yargıçlar da önyargılı. Eğer kurbanın Türk vatandaşı olmadığı bir davayı savunuyor olsaydım, her şey farklı olabilirdi" dedi.
Avrupa Konseyi, 1977 tarihli belgeyi günün koşullarına uygun hale getirme doğrultusunda bir çalışma başlattı. Ancak yeni belgede de diğer Avrupa belgelerinde olduğu gibi terör eyleminde bulunanlara verilecek cezalardan çok terör eylemlerinin engellenmesi için alınacak önlemler üzerinde yoğunlaşılıyor. Avrupa Birliği de terör konusunu öncelikleri arasında tutsa da 'terör tanımı' konusunda her ülkeden farklı ses çıkıyor. Durum böyle olunca da ortak önlemlerin devreye girebileceği alanlar kısıtlanıyor.
Önlemler yetersiz
AB'nin terörle mücadele için attığı en somut adımlardan biri olarak görülen terör örgütleri ve üyeleriyle ilgili liste de etki yaratmaktan uzak. Bu listede PKK ve devamı niteliğindeki örgütlerle, Erdal'ın da üye olduğu DHKP-C yer alsa da bu örgütlerin üye ülkelerdeki teşkilatlarına ilişkin somut yaptırım uygulanmıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7618937618930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.