Aşılama için onay bekleniyor

Aşılama için onay bekleniyor
Aşılama için onay bekleniyor

İstanbul?un ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi de her gün belediye otobüsü, metro gibi toplutaşıma araçlarını temizlemeye başladı. FOTOĞRAF: VOLKAN FURUNCU / AA

Hıfzısıhha'da ön incelemesi 'güvenli' çıkan domuz gribi aşıları 81 ile yollandı. Ancak Bakanlık 'Son onay gelmeden aşılama başlamayacak' dedi Birçok insan 'eve kapanırken' uzmanlara göre sağlıklıysanız bu korku yersiz. Ve bir hatırlatma: Bir-iki hafta önce atlattığınız o grip, H1N1 olabilir
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Geçirdiğim domuz  gribi miydi?

İSTANBUL - Uzmanların “Son günlerde geçirilen grip vakalarının yüzde 99’u H1N1, yani domuz gribi çıktı” açıklaması, son günlerde grip geçirenlerin aklına “Yoksa ben de domuz gribi miydim?” sorusunu getirdi.
1000’i aşkın insanı etkileyen ve bir can alan domuz gribi korkusu salgın halinde yayılırken İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak Radikal’in merak edilen konulardaki sorularını yanıtladı. 
Son günlerde görülen grip vakalarının yüzde 99’unun domuz gribi olduğu açıklandı. Bu durumda son birkaç hafta içinde geçirilen ancak test yapılmayan ateşli, ağrılı grip vakaları da domuz gribi olarak nitelendirilebilir mi?
15 gün evvel ateş, baş ağrısı geçirdiniz. Bunun H1N1 olduğunu ortaya çıkarmak artık mümkün değil. O vakaları bırakmak lazım. Geçtiyse hasta atlatmış sayılır. Çünkü grip bir kere geçirilir. Artık bağışıklık kazanmıştır.
Virüs bulaşma ihtimaline karşı sinema, alışveriş merkezi gibi yerlerden uzak mı durmalıyız? Eğer gidersek nasıl tedbir alabiliriz? Plaza gibi kapalı ve kalabalık yerlerde çalışanlar nasıl önlem almalı?
Toplumda şu anda lokal vakalar var. Bu belirli bir salgın hızına ulaştığı zaman, hele de kronik bir hastalığı olan ya da bağışıklık yetersizliği olan kişilerin toplu yerlere gitmemesinde fayda var. Ya da aşı gelene kadar kronik hastalığı olanlar; diyabetikler, kalp rahatsızlığı, bronşit, astımı olanlar bu tarz yerlere maskeyle gidebilirler. Sağlıklı kişiler için hiçbir problem yok. El temizliği çok önemli. Dışardayken elimizi ağzımıza, burnumuza sürmemekte yarar var. İşimiz biter bitmez mutlaka elimizi çok iyi sabunlamamız lazım. Hasta olanların yapacağı en güzel şey ise hemen evlerinde istirahat etmek. İstirahat hastalığın iyileşme hızını artırıyor. Ufak tefek bir salgın olacak, görünen o ama öyle çok korkmamıza da gerek yok. 
Virüs taşıyan kişi mikrobu sadece hapşırarak ya da tokalaşma, öpüşme yoluyla mı bulaştırır yoksa virüs bu etkenler olmadan başka kişilere havadan da geçer mi?
Virüs hapşırma ve öksürmeyle havada kalıyor. Ancak günlerce değil, iki üç saat içinde kaybolur. Virüs solunum yoluyla dışarı atıldığında bulaşıyor. Hastanın bulunduğu yeri, bulunduğumuz yerleri sık sık havalandırmak gerekiyor.
Su ve sabun virüsü yok etmek için yeterli mi?
İyi bir sabunlama yeterli.
Bu dönemde özellikle çocuklar ve yaşlılar için bağışıklığı güçlendiren besin destekleri, vitaminler öneriyor musunuz? Bunlar nelerdir?
C vitamininin korumada etkisi olduğu söyleniyor. C vitamini zengini portakal, limon, yeşil biber bol miktarda tüketilebilir. C vitamini hapı alınabilir.
Hastalıkta ölüm oranı nedir?
1000 kişide bir kişi ölüyor.
Risk grubunda olmayıp domuz gribi aşısı yaptırmayacaklar mevsimsel grip aşısı yaptırmalılar mı?
Mevsimsel girip ile domuz gribi aşısı arasında hazırlanış tekniği açından hiçbir fark yok. Onun için domuz girbi aşısı ile ilgili çok gereksiz bir tartışma devam ediyor. Kişi sağlıklı ise mevsimsel grip aşısına da gerek yok. Mevsimsel grip aşısının içinde de bir nebze H1N1 olduğu için koruyuculuk sağladığı gösterilmiş durumda. Ama mevsimsel grip aşısı olan biri kesin domuz giribi virüsü almaz diye bir şey yok.

Vali: Test yaptırmanıza gerek yok
İstanbul Valisi Muammer Güler, her domuz gribine test gerekmediği görüşünde. Vali, vatandaşların test yaptırmasını gerektiren bir zorunluluk olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “Bu, panik havasından kaynaklanıyor. Kimsenin ‘Ben domuz gribi miyim?’ diye test yaptırmasına gerek yok. Bir grip vakası varsa birinci basamak sağlık kuruluşlarına ya da hastanelere başvurulmalı. Doktorlar gerekli tedaviyi uygulayacaktır. ‘Domuz gribi var mı yok mu?’ diye bir test gereksiz. Kaldı ki hasta olmayan birinin hastane ortamında virüs kapma tehlikesi de var. Kronik ya da ağır seyreden hastalarda test yapılıyor. Normalde tahlil gerektiren bir durum yok.”