Asimetrik tehdit MGSB'ye girdi

Yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin (MGSB) taslak çalışmaları tamamlandı. Resmiyet kazanması için Milli Güvenlik Kurulu'ndan (MGK) onay alması gereken belge, Bakanlar Kurulu'nda alınacak kararla yürürlüğe girecek.

ANKARA - Yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin (MGSB) taslak çalışmaları tamamlandı. Resmiyet kazanması için Milli Güvenlik Kurulu'ndan (MGK) onay alması gereken belge, Bakanlar Kurulu'nda alınacak kararla yürürlüğe girecek. MGK Genel Sekreterliği'nin hazırladığı taslağa göre, belge şu üç başlıktan oluşuyor:
İç tehdit: Türkiye'de aşırı sol ve sağ terör örgütlerinin hâlâ faal olduğu belirtilen MGSB'de, irticai hareketler de yer alıyor. Terör örgütü PKK'nın Türkiye'nin üniter yapısına tehdit olmayı sürdürdüğü kaydedilirken, örgütün 'siyasallaşma' çalışmalarına da yer veriliyor.
Dış tehdit: Türkiye'nin gerek komşuları gerekse de uluslararası organizasyonlarla ilişkileri ele alınıyor. Bu bölümde, Yunanistan, İran, Irak, Suriye, Kafkaslar, Orta Asya, Balkanlar ve Rusya ayrı ayrı işleniyor.
Asimetrik tehdit: MGSB'ye ilk kez üçüncü bir başlık olarak konan 'asimetrik tehditler' genel olarak uluslararası terörizme atıfta bulunuyor. Bu bölümde radikal dini grupların faaliyetlerine de işaret ediliyor. Kitle imha silahlarının yayılması konusunun da işlendiği asimetrik tehdit başlığı altında, Kuzey Kore'den İran'a 'nükleer eksen' üzerinde duruluyor.


    http://www.radikal.com.tr/7479547479540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.