Aşının üç engeli var

Avrupa yüzde 90'da
BM Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Avrupa Bölge Ofisi'ndeki aşılama sorumlusu Nedret Emiroğlu anlatıyor: Türkiye'de büyük şehirlerin yeni yerleşimleri sorunlu. Bazı illerde ortalama yüzde 90-95, bazılarında yüzde 50. Avrupa'da yüzde 90'larda.
'Aşılar standart'
Emiroğlu'na göre Türkiye'deki durumun nedenleri: Eğitimlilerde, yan etkilerden endişeli bir grup var. Hizmeti istemeyen de var. Hastalık görülmedikçe korku azalıyor. Bir diğer grupsa hizmetlerden habersiz. WHO denetiminden geçen aşılar standarttır.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

ANKARA - Dünya sağlık politikalarına yön veren BM Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ülkelerin aşılama stratejilerini de belirliyor. WHO, ülkelerin aşılama stratejilerini bölge ofisleri aracılığıyla yürütüyor. Bunlardan biri de merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Avrupa Bölge Ofisi. WHO Avrupa Bölge Ofisi Aşılama Programı Sorumlusu bir Türk, Nedret Emiroğlu...
Emiroğlu, WHO'nun çalışmalarını 21-25 Eylül'de düzenlenen 1. Ulusal Aşı Sempozyumu'nda anlattı. Emiroğlu, bu konuda Radikal'in sorularını yanıtladı.
Avrupa Bölge Ofisi'nin çalışma alanı nedir?
Avrupa Bölgesi'ne bağlı 52 ülke var. Biz genelde 52 ülkeye yönelik politika ve strateji belirlemeye çalışıyoruz. Yürüttüğümüz programlardan biri de Polio (çocuk felci) Aşılama Programı. Yeni bir hastalık kontrol programımız başladı; kızamık ile kızamıkçığın ortadan kaldırılması ve 'congenital rubella sendromu' denen bebeklerde sağırlık, kalp rahatsızlıklarına neden olan hastalığa karşı yeni program başlattık.
Hükümetler belirlediğiniz stratejiyi uygulamak zorunda mı?
BM üyesi her ülke WHO'ya da üyedir ve orada verilen kararlar ülkeyi bağlar. Oraya katılan bütün ülkeler ya bunu kabul eder ya da startejisini değiştirir ama o karara imzasını attıktan sonra uygulamakla yükümlüdür. Yani herhangi bir ülke çıkıp, "Ben polio için aşılama yapmayacağım" diyemez.
Türkiye'de aşılama ortalaması yüzde 80. Avrupa Bölgesi'nde yüzde 90'larda. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye'de belli coğrafik bölgelere baktınızda, ille de doğuda değil ama büyük şehirlerin yeni yerleşim birimlerinde sorun var. Doğu ile batı arasındaki aşılama oranları da çok farklı. Belli illerin ortalamaları yüzde 90-95 civarındadır. Bazılarına baktığınızda da yüzde 50'ler, yüzde 70'lerde .
Neden farklı?
Türkiye'de iki problem görüyoruz. Benim gözlemime göre Türkiye'de çok yüksek kültürel seviyede, aşının yan etkileri ile güvenlik kaygıları olan bir grup var. Bir de böyle bir hizmet talep etmeyen, karşı çıkan gruplar var.
İnsanlar aşıya neden direnç gösteriyor?
Şimdi Batı Avrupa'da 'Doğal Yaşam' akımı çok yaygın. Bunlardan biri de doğal yollardan vücudun bağışıklık sistemini artırmaya inanan bir grup. Bu grup giderek büyüyor ve arkalarında da muhtemelen doğal ilaçlar alan gruplar var. Bir de Batı Avrupa'da, Türkiye de dahil, büyük kentlerde hastalığı görmedikleri sürece hastalık korkusu azalıyor ve insanlar aşılamaya gerek görmüyor ya da aşıyla ilgili söylentilerden etkilenerek, aşılanmak istemiyor.
Üçüncü grup da tamamıyla böyle bir hizmetin verildiğini ve yararlı olduğunu bilmediği için talep etmiyor. Bir de birçok ülkede bir dördüncü grup var o da etnik nedenlerla yaptırmayanlar.
Örnek verebilir misiniz?
Mesela Gürcistan'da bir Azeri bölgesi var. O Azeri grup Gürcü hükümetten hizmet almak istemiyor. Azerbaycan'da da bir Gürcü grup var, onlar da Azerbaycan'dan hizmet almak istemiyor.
Yeni aşıların aşılama programına kabul edilmesinde ilaç firmalarının rolü nedir?
Bizim hem küresel hem de bölge programlarımızda kesinlikle üreticilerle işbirliğimiz olamıyor. Bu bize yasaklanıyor. Üreticiler belli kurullarda gözlemci olabiliyor ama WHO'nun birimleri içine girip bir rol sahibi olamıyor.
Aşılarda kalite farkı
Aşıların kalitesinde ülke açısından farklılıklar var mı?
Hayır, WHO'nun aşıların kalitesini kontrol etmek ve bunları belli periyotlarla izlemek gibi bir yükümlülüğü de var. Hangi firma WHO'nun kirterlerinden geçtiyse aynı standartlara ulaşmıştır.
Peki sizce Türkiye de aşı üreticisi olabilir mi?
Bu konu politik kararlılık ve yatırım gerektiriyor. Bence altyapısı da insan gücü de var.


    http://www.radikal.com.tr/7585277585270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.