Aşiretler de fişlenmiş

Şemdinli'de bir kitabevinin bombalanmasının ardından pasaj önünde el konulan araçtan çıkan belgeler arasında aşiretlerin yapısına ilişkin doküman da bulunuyor.
Haber: İSMET DEMİRDÖĞEN / Arşivi

HAKKÂRİ - Şemdinli'de bir kitabevinin bombalanmasının ardından pasaj önünde el konulan araçtan çıkan belgeler arasında aşiretlerin yapısına ilişkin doküman da bulunuyor. Geçen çarşamba gerçekleşen saldırıdan sonra PKK itirafçısı Veysel Ateş'in koşarak sığındığı ve içinde de astsubaylar Ali Kaya ile Özcan İldeniz'in bulunduğu sivil plakalı jandarmaya ait araçtan silah ve el bombalarının yanı sıra çıkan belgelerin bir bölümü şöyle:
Aşiretler listesi: Hakkâri'deki aşiretlerin adları, ileri gelenleri ve liderleri, bu kişilerin oturdukları yerler, aşiret mensuplarının bulunduğu bölgeler ve nüfuslarının yer aldığı listenin 'Düşünceler' bölümünde 'Kısmen devlet yanlısıdır', 'Çoğunlukla devlet yanlısıdır' ibareleri var.
Seferi Yılmaz belgeleri: Sahibi olduğu kitabevinde saldırıya uğrayan eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz hakkında çok sayıda belge bulunuyor. Biyografik Bilgi Formu'nun 'Durumu' başlıklı bölümünde 'İşbirlikçi-milis' ifadesi yer alıyor. Ailesinin nüfus kaydı, oturdukları eve ilişkin bildirim formu, 2004 yılında 'pişman olup olmadığına' ilişkin alınan ifadesi, ev ve işyerinin krokileri, pasajın önünde çekilmiş fotoğraflari da belgeler arasında.
Bilgi ajandaları: Araçtan çıkan iki ayrı bilgi defterinde ise kimi isimlere ilişkin bilgi notları, karşısında 'çaycı, avukat, esnaf' gibi ibarelerin yer aldığı isimler, izleme notları, araç plakaları bulunuyor. 'Şemdinli İtirafçı Listesi'nde 39, 'Şemdinli Arananlar Listesi'nde 15 ve 'Terörist Listesi'nde ise 103 kişinin isimleri bulunuyor.
Değerlendirme raporları: Genel Değerlendirme başlıklı notlarda ise bölgelerde bulunan PKK'lıların sayısal varlıkları ve yürüttükleri faaliyetler anlatılıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7631677631670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.