Aşırı dozdan 'aşırı' ölüm

Aşırı doz uyuşturucu kullanımından ölümlerde geçen yıl patlama yaşandı. Yılda ortalama dokuz kişinin aşırı dozdan yaşamını yitirdiği Türkiye'de, bu sayı geçen yıl üç katından fazla arttı, 29 kişi hayatını kaybetti.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Aşırı doz uyuşturucu kullanımından ölümlerde geçen yıl patlama yaşandı. Yılda ortalama dokuz kişinin aşırı dozdan yaşamını yitirdiği Türkiye'de, bu sayı geçen yıl üç katından fazla arttı, 29 kişi hayatını kaybetti.
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı verilerine göre 1999'da dokuz, 2000'de 12, 2001'de sekiz, 2002'de dokuz ve 2003'te altı kişi, aşırı dozda uyuşturucu madde aldığı için öldü. Son beş yılın verileri esas alındığında, Türkiye'deki aşırı dozdan ölüm sayısı yılda 8.8. Ancak bu sayı geçen yıl 29'a fırladı. Bu ölümlerden 23'ü İstanbul'da gerçekleşti.
Eroin imalatında kullanılan hammadde yakalamalarında ise ciddi bir azalma göze çarptı. 2003 yılında 186 kilo afyon ve 5 bin 917 litre asetik anhidrit yakalayan polis, 2004'te sadece 51 kilo afyon ve 99 litre asetik anhidrit ele geçirdi.
Eroin artık Afganistan'da üretiliyor
Hammadde yakalamalarındaki bu azalma, Amerika'nın, afyon üretiminin merkezi konumundaki Afganistan'a müdahalesiyle doğan otorite boşluğuna bağlanıyor. Bir Emniyet yetkilisi, afyon sakızının artık Türkiye'de değil, anavatanı olan Afganistan'da eroine dönüştürüldüğünü belirtti.
Amerika'nın müdahalesiyle Afganistan'da otorite boşluğu yaşandığını belirten Emniyet yetkilisi, şunları söyledi: "Taliban döneminde Afganistan'da kaçak yetiştirilen afyondan elde edilen sakız, Pakistan, İran ve Türkiye gibi ülkelere kaçırılıyor ve buralarda eroine dönüştürülüyordu. Şimdi otorite boşluğu, Afganistan'da 'eroin vadileri' oluşmasına neden oldu. Bu vadilerde yetiştirilen afyondan elde edilen sakız, yine bu vadilerde eroine dönüştürülüyor."


    http://www.radikal.com.tr/7407567407560

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.